AK Parti'de seçim hazırlıkları

AK Parti, 1 Kasım seçimleri için pazartesi günü aday adayı başvurularını almaya başlıyor. Peki, 3 dönemlikler ne yapacak? Partinin yetkili ismi açıkladı.

AK Parti'de seçim hazırlıkları

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, 1 Kasım'da yapılacak seçimler için partisinin seçim takviminin belirlendiğini söyledi. Buna göre aday adayı başvuruları 31 Ağustos Pazartesi günü sabah 08.00'den başlayacak, 3 Eylül Perşembe günü saat 19.00'da sona erecek.

AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan MYK ve MKYK toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Atalay, aday tespit ve sıralamasını yine merkez yoklamasıyla yapacaklarını belirtti. 31 Ağustos'ta aday adaylığı başvurularının başlayacağını söyleyen Atalay, "Kısa bir süre dört gün 3 Eylül perşembe akşamına kadar. Bunu özellikle süre kısa olduğu için ifade etmek istiyorum" dedi. 

Aday adaylarından başvuru ücreti olarak 7 Haziran seçimindeki uygulamayı sürdüreceklerini dile getiren Atalay, "Erkek adaylar 5 bin lira ödeyecek, kadın adaylar 2 bin 500 yüz lira ödeyecek. Engelli adaylar ödeme yapmayacaklar. Onların engellilik tespiti gerekiyor. O raporları getirenlerden herhangi bir ödeme alınmayacak" diye konuştu. Atalay, aday adaylarının başvurularını genel merkeze yapabilecekleri gibi herhangi bir il başkanlığına da yapabileceklerini söyledi. 

3 dönem kuralıyla ilgili de açıklama yapan Beşir Atalay, "Şu anda bir tüzük komisyonumuz var, çalışıyor. 3 dönemliklerle ilgili adaylıkta biliyorsunuz bir düzenleme yapılıyor. Yani 25. Dönem olan, benim durumumda olanlar, 3 dönemlik olduğu için 25. Dönem'de aday olmayanlar şimdi 26. Dönem olduğu için başvurabilecekler. Ayrıca bu kısa sürede 3. dönem olmuş olanlar da yine adaylık için başvurabilecekler. Kural tamamen kalkmıyor ama tüzüğümüzde böyle bir düzenleme yapılıyor. 3 dönemle ilgili çözümlememiz bu şekilde" dedi.

Öte yandan milletvekili seçimlerinde aday olmak isteyen kamu görevlilerinin de 31 Ağustos Pazartesi günü akşama kadar istifa etmesi gerekiyor. 

Yazar:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ak parti aday adayı müracaat kamu görevlileri seçim için ne zaman istifa edecek engelli aday adaylarından para alınacak mı 3 dönemlikler seçimde aday olabilecek mi ak parti mkyk k
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı