Betboo yeni giriş

Hüma Hatun Konağı tarihe ışık tutacak

Kastamonu'da belediye tarafından restore ettirilen Hüma Hatun Konağı, görkemli bir törenle açıldı. Konağın tarihe ışık tutması ve turistik faaliyetlerde kullanılması planlanıyor.

Hüma Hatun Konağı tarihe ışık tutacak

Kastamonu Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarının tamamladığı Hüma Hatun Konağı Hanımlar Eğitim ve Kültür Merkezi geniş bir katılımla açıldı. 10 ayda restore ettirilen ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş tarafından Kastamonu kadınlarına armağan edilen tarihi Hüma Hatun Konağı törenle kapılarını açtı. 

Açılışa, Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kayıkçı, kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütü başkanları, mahalle muhtarları, siyasi partilerin il, ilçe, kadın kolları başkanlarıyla yönetimleri ve kadınlarımız yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. 

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, vizyonunu tarihi gelecek nesillere aktarmak üzere çizdiğini belirterek, "Geçmişimizde bir çok izi olan kadınlarımızın gelecekte de bizlere her bakımdan yardımcı olacağı, her bakından ışık tutacağı ve yönlendireceği kaçınılmazdır. Bunun için kadınlarımızı, onların yaptıklarını ve yapacaklarını her zaman destekliyor ve onları çok seviyoruz. Buradan kadınlarımıza her türlü fedakarlıkları için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kastamonu’nun kadınlarına verdiği değerle sınıfı daima geçtiğini ileten Vali Şehmus Günaydın ise, kadınların devlet geleneğinde her zaman ön planda olduğunu ifade eden ederek, "Kurtuluş Savaşı’nda Şerife Bacı’nın ve Halime Çavuş’un göstermiş olduğu fedakarlık her türlü takdirin üzerindedir. Hüma Hatun Konağımızın açılış hikayesini başından bu tarafa biliyorum. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Başkanımız, konağı alırken Kastamonulu hanımlara armağan ederek bir fonksiyon yüklemek istiyordu. Bugün bunu gerçekleştirdi. Çok kısa bir sürede gerçekleştirdi" diye konuştu.

Hüma Hatun Konağı içerisinde Ressam Nurhan Musaoğlu resim sergisinin açılışının yapıldı. Halk Eğitim Merkezi Akşam ve Sanat Okulu Müdürlüğü yöresel kıyafet defilesi tarihi konak içerisinde gerçekleştirildi. Meşk-i Ney topluluğunun ney dinletisi sunduğu program verilen kokteylin ardından sona erdi. 

Yazar: Haberci
hüma hatun konağı kastamonu konak tahsin babaş restore edilen konak
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş