Bir zafer destanı böyle yazıldı

Başkomutan Atatürk'ün yönettiği ve Yunan ordularının ülke topraklarından atıldığı gün olan 30 Ağustos 1922'de neler oldu? Türk ordusunun yazdığı şanlı tarih ve o tarihe yazılan destanın ayrıntıları.

Bir zafer destanı böyle yazıldı

Bundan tam 93 yıl önce, Yunan Orduları Türkiye topraklarını işgal etmişti. 150 bin kilometre vatan toprağı Yunanlıların elindeydi. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Büyük Taarruz'a başlandı ve ülke toprakları kısa sürede kazanıldı. İşte o destanın ayrıntıları. 

Başkomutan Atatürk'ün önderliğinde ülke topraklarını geri almak için başlatılan Büyük Taarruz, 26 Ağustos 1922'de Türk askerinin, Ahır Dağları üzerindeki Yunan mevzilerine sızmasıyla başladı. Sabah saatlerinde düşman mevzilerini bombalayan Türk Ordusunun taarruzu, kısa sürede düşmanı etkisi altına aldı ve Tınaztepe, Belentepe, Kalecik sivrisinin geri alınmasını sağladı. 

Bir yandan da 2'inci Türk Ordusu'nun stratejik harekatıyla Yunanlar sıkıntıya düşmüştü. Bir yandan da yarma bölgesinin batısında saat 18:00'de 5. Türk Süvari Kolordusu cephe gerisine sızarak, Yunan birliklerinin İzmir-Afyon iletişim bağlantısını kesmiş ve böylelikle İzmir'de bulunan Yunan Başkomutanlık Karargahı'nın cephe hattında bulunan Yunan birlikleriyle haberleşme imkanı kalmamıştı. 

Bazı Türk Birlikleri büyük taarruzun başladığı bölgede, Sincanlı Ovası'na inerek Yunan birliklerini süratle takip etmeye başladı. Cephenin yarılması neticesinde Yunan 1. Kolordusu ikiye bölündü ve kuşatılmamak için İzmir yönü yerine ulaşım altyapısı yetersiz Kuzeybatı yönünde çekildi. Diğer tarafta kalan Yunan ordusu da, takviye birlikleri ile beraber İlbulak hattında da duramayarak, Dumlupınar'a çekilmeye devam etmiş böylece Yunan ordusu içindeki sevk ve idare bütünlüğü bozulmuştu.

28 Ağustos-30 Ağustos sabahı arasında Türk birlikleri ile çekilen Yunan birlikleri arasında yer yer şiddetli çatışmalar çıkmış, Yunan birliklerinin Türk kuvvetlerinin takibinden kurtulamaması, mevzi almalarına engel olmuştur. Ayrıca, 3. Kolordu ile geri çekilen Yunan birliklerinin arasında açılan boşluktan içeri dalan 2. Türk Ordusu birliklerinin Kuzeyden çevirme yapması Yunan ordusunun ana parçası olan 1. ve 2. Kolordu birliklerinin Murat Dağı eteklerinde bir torbaya girmesine yol açmıştı. 

30 Ağustos günü akşam saat 19:30'a kadar süren çarpışmalarda Yunan birlikleri imha edilip dağıtılmıştır. Bu muharebede Yunan 4. ve 12. Tümenleri tamamen, 5. ve 9. Tümenleri kısmen imha olmuştur. Aynı gün Türk birlikleri Kütahya'ya girdi. Bir süre sonra komutanlarıyla birlikte 6 bin yunan askeri, Türk kuvvetlerine teslim oldu. Bu son muharebe ile birlikte bir zamanlar Yunan Ordusunun bel kemiğini teşkil eden 85 bin asker dağıtıldı. 

Meydan savaşından sonra, çevreyi gezen Mustafa Kemal Paşa, düşmanın ağır yenilgisini, savaş alanında bıraktığı silah, cephane ve savaş malzemesini, ölülerini, sürü sürü esirin kafilelerle geriye götürülmesini gördükten sonra çok duygulanmış ve yanındakilere, "Bu manzara insanlık için utanç vericidir. Ama biz burada vatanımızı savunuyoruz. Sorumluluk bize ait değildir" demiştir.

Savaştan hemen sonra, Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Paşa, Ordulara "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" emrini verdi.  Bu emir doğrultusunda üç koldan İzmir'e ilerleyen ordu; 1 Eylül'de Uşak'ı, 2 Eylül'de Eskişehir'i, 6 Eylül'de Balıkesir ve Bilecik'i, 7 Eylül'de Aydın'ı, 8 Eylül'de Manisa'yı geri aldı ve 9 Eylül'de İzmir'e girdi. 

Böylelikle 30 Ağustos'taki Büyük Taarruz diğer adıyla 'Başkomutanlık Meydan Muharebesi', yaklaşık 200 yıldan beri Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan ilk taarruz savaşı olarak tarihe geçti. Çanakkale ve Sakarya'daki Türk zaferi, hücum eden düşmanı durdurmakla sınırlı kalmıştı. Oysa Başkumandan Meydan Muharebesi'nde düşman ordusu topyekun yokedilmiş, yaklaşık 150 bin kilometrekare alan 14 gün gibi kısa bir sürede ele geçirildi. 

İşte Zafer Bayramı da, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

Yazar:
30 ağustos zafer bayramı 30 ağustos zaferi nasıl kazanıldı büyük taarruz başkomutanlık meydan muharebesi ayrıntıları dumlupınar mustafa kemal atatürk yunan askerleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.