Alanya'da '4. Boğaz Köprüsü' AK Köprü inşaatı tam gaz

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde 12 mahallenin ulaşımını kolaylaştıracak AK Köprü'nün ayaklarından bir tanesi yüksedi. Yaklaşık 200 metre olacak köprü, Ağustos ayına kadar tamamlanacak

Alanya'da '4. Boğaz Köprüsü' AK Köprü inşaatı tam gaz

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Alanya’nın 12 mahallesini birbirine bağlamak için inşa ettiği Ak Köprü yükseliyor. Alanyalıların ‘Dördüncü Boğaz Köprüsü’ adını taktıkları Ak Köprü 191 metre uzunluğunda 10 metre genişliğinde olacak.

Alanya’da geçtiğimiz yıl Ekim ayında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel tarafından temeli atılan Ak Köprü’nün inşaatı aralıksız sürüyor. Dim Çayı Bölgesi’ndeki 12 mahallenin birbiriyle ulaşımının yanı sıra turizme de önemli katkı sağlayacak olan Ak Köprü, 191 metre uzunluğunda 10 metre genişliğinde olacak. 7 milyon liraya mal olması beklenen köprünün 4 ayağından ikisi tamamlandı. Diğer iki ayağın da Mart ayı sonunda tamamlanması planlanıyor. Dengeli konsol yöntemiyle yapılan köprüde ayakların inşasından sonra 5 metrelik 40 ayrı tabliye dökülerek köprü tamamlanacak. Köprünün 2016 Ağustos ayında ulaşıma açılması hedefleniyor.

ULAŞIM KOLAYLAŞACAK
Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, köprü inşaatında incelemede bulundu ve müteahhitten çalışmaların gidişatı hakkında bilgi aldı. Uzunöz Mahallesi Muhtarı Ziya Özdemir ve Gümüşkavak Mahallesi Muhtarı Yücel Sezel de Güney’e eşlik etti. Muhtar Özdemir, “Köprünün biteceği, üzerinden karşıya geçeceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Biz daha küçük bir köprü istemiştik ancak Menderes Türel Başkanım bize mini bir Boğaz Köprüsü yaptı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz “ dedi.

Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ise Ak Köprü’nün 12 mahalleyi birbirine bağlayacağını belirterek, “Dim Çayı’nın etrafındaki mahalleler birbirine ulaşımda büyük sorun yaşıyordu. Bu köprü ile artık ulaşım çok kolaylaşacak. Köprü tamamlanıp ulaşım sorunu kalmayınca mahallelerimiz hem sosyal hem de ticari yönden gelişecek. Vatandaşlarımız ve turistler yaylalara rahatça gidebilecek” diye konuştu.

Yazar: Haberci
alanya ak köprü dim çayı köprüsü antalya köprü çalışmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor