Reza Zerrab tutuklandı. İşte gerekçesi

İran asıllı Türk İşadamı Reza Zarrap, ABD'nin yaptırımlarını delmekle suçlanarak gözaltına alındığı ortaya çıktı. Zarrap, çıkarıldığı federal mahkemece Miami'de tatilde tutuklandı.

Reza Zerrab tutuklandı. İşte gerekçesi

Sanatçı Ebru Gündeş'in eşi olan Reza Zarrab, hakkındaki bir çok suçlama nedeniyle ABD'nin Miami eyaletinde gözaltına alındı. Haftasonu yaşanan gelişmeyle ABD mahkemelerinde yargılanan Zarrab, tutuklandı. 

Geçtiğimiz yıllarda, 17 Aralık Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu'nun merkezinde yer alan Reza Zarrab, ABD'ye gidince İran yaptırımlarını ihlal ederek ABD'yi dolandırmak, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarından FBI tarafından Miami'de 19 Mart Cumartesi günü yakalandı. Zarrab, pazartesi günü de yine Miami'de mahkeme tarafından tutuklandı.

İŞTE TUTUKLAMA GEREKÇESİ
Tutuklama açıklamasını New York'un büyük davaları takip eden yıldız başsavcısı Preet Bharara, ulusal güvenlik konularından sorumlu Adalet Bakan Yardımcısı John Carlin ve FBI Bölge Direktör Yardımcısı Diego Rodriguez yaptı. Zarrab, (33) ve iki İran vatandaşı Kamelia Cemşidi (29) ile Hüseyin Necafzade'nin (65) İran hükümetinin yararına olacak biçimde sahtekârlık yaparak yüz milyonlarca dolarlık bankacılık işlemi yürütükleri iddia edildi. Davada, savcılık her üç şüpheli için ABD'yi dolandırmaktan 5 yıl, İran'a yaptırımları ihlalden 20 yıl, bankacılık sahtekârlığından 30 yıl ve karapara aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75'er yıl hapis istedi.

BAŞSAVCI AÇIKLADI
Başsavcı Bharara, Zarrab'ın işlediği iddia edilen suçların sıralandığı 21 sayfalık iddianamenin okunmasının ardından, "Bu sanıklar, yıllarca İran ve İranlı şirketlere yönelik yaptırımları ihlal ettiler ve dünya genelinde karapara akladılar" açıklamasını yaptı.

Yazar: Haberci
reza zarrab reza zarrab tutuklandı mı reza zerrab tutuklanma ebru gündeşin eşi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor