Betboo yeni giriş

Süleyman Paşa, Osmanlı kimliği için bakın ne yaptı?

Kocaeli'de düzenlenen tarih sempozyumunda Süleyman Paşa'nın Osmanlı şehir kimliğinin oluşmasına nasıl öncülük ettiği ve diğer olaylarla ilgili sunumlar yapıldı. Akademisyenler, o günlere ışık tuttu.

Süleyman Paşa, Osmanlı kimliği için bakın ne yaptı?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III, 6 farklı salonda yapılan oturumlarla devam etti. Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleşen ilk oturumda Süleyman Paşa’nın İzmit ve çevresinde yaptığı fetihler ile Osmanlı’nın şehir kimliğinin oluşmasında yaptığı öncülük ele alındı.

GELİBOLU'DA OSMANLI ŞEHZADESİ
Süleyman Paşa’’ konulu sunum yapan Prof. Dr. Bilgehan Pamuk (Gaziantep Üniversitesi), ‘’XIV. yüzyılın ortalarına doğru Osmanlılar, İzmit’ten Kadıköy’e uzanan Marmara’nın kuzeyi ve körfezdeki kıyı şeridine de hakimdiler. Süleyman Paşa, Karesi hakimliği sırasında, Gelibolu ile yakından ilişki kuran ilk Osmanlı hanedanı üyesi olmuştu. Bizans İmparatorluğu’ndaki taht kavgası, Osmanlıların bölgeye nüfuz etmesine olanak sağlamıştı. Ara ara yapılan askeri yardımlar ile birlikte Osmanlılar, Süleyman Paşa komutasında Rumeli havalisine geçmişlerdi. 1354 yılında Osmanlıların Gelibolu’na geçişi artık yardım amaçlı değil doğrudan doğruya fetih amaçlıydı’’ bilgisini verdi.

RUMELİ FATİHİ SÜLEYMAN PAŞA
‘’Vakıf-Şehir İlişkisi Bağlamında İzmit Gazi Süleyman Paşa Evkafı (XVI. Yüzyıl)’’ başlıklı sunum yapan Prof. Dr. Mustafa Güler-Uzm. Abdullah Çakmak(Afyon Kocatepe Üniversitesi), Osmanlı’nın kuruluş yıllarına ait bir kitap bulunmadığını, bu nedenle en önemli belgelerin vakıf kayıtları olduğunu ifade ettiler. Sunumda, ‘’Şehir hayatının kurulmasından gelişmesine kadar birçok aşamada kendini gösteren vakıflar, Osmanlı şehir kültürünün oluşmasında büyük bir paya sahiptir. Osmanlı şehirlerinde ön plana çıkan mimari eserler ve buralara tesis edilen vakıflarla yürütülen eğitim, ticaret, bayındırlık ve sağlık gibi hizmetlerin her biri toplum hayatına artı bir değer katmaktadır. XIV. yüzyılın ilk yarısında İznik ve İzmit fetihlerinde babası Orhan Bey’in yanında yer alan Gazi Süleyman Paşa daha sonra kendisine “Rumeli Fatihi” unvanını kazandıracak Gelibolu’dan Tekirdağ’a kadar olan Marmara sahillerinin fetihlerini gerçekleştirmiş ve ilk olarak bu bölgelere Osmanlı
iskan politikasını uygulayarak Türkmenleri yerleştirmiştir’’ bilgisine yer verildi. 

ORHAN CAMİİ, FETİH CAMİİDİR
Akademisyenler, yaptıkları sunumda, ‘’Osmanlı Devleti’nin henüz yeni kurulduğu bu dönemde Süleyman Paşa yaptırmış olduğu cami, medrese, mektep ve imaret gibi hayır eserleriyle adeta bu bölgelerde Osmanlı şehir kimliğinin oluşmasına öncülük etmiştir. Süleyman Paşa’nın İzmit’te yaptırmış olduğu cami ve medresesi ile bunların giderlerini karşılayabilmek adına kurmuş olduğu vakfın tarihi ve aynı zamanda bu hayratın toplum hayatına yansımaları arşivlerde yer almaktadır. Süleyman Paşa, İzmit’teki ilk sancak beyidir diye düşünüyoruz. Bursa’dan sonra bir Osmanlı şehzadesine ev sahipliği yapması açısından da önemlidir. Halen İzmit’te Orhan Camii olarak bilinen cami, Gazi Süleyman Paşa tarafından yaptırılan bir fetih camiidir’’ açıklamasını yaptı.

Yazar: Haberci
gazi süleyman paşa kocaeli tarihi kocaeli tarih sempozyumu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş