Yapay zekalı akıllı otopark: Robotik otopark

Balıkesir'de yapay zekaya sahip Robotik Otopark hizmete açıldı. ABD'den sonra ilk kez Türkiye'de uygulanan otoparkta, araçlar kendi park edililiyor. Robotik Otopark nasıl işliyor. Robotik Otopark nedir?

Yapay zekalı akıllı otopark: Robotik otopark

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ilk kez yaptırılan ve genellikle filmlerde gördüğümüz yapay zekaya sahip katlı otopark hizmete açıldı. 

Yapımına Kasım 2015'te başlanan ve yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan akıllı otopark sistemlerinin Türk firması San Park tarafından dünyada ABD San Diego kentinden sonra Türkiye'deki ilk uygulaması Balıkesir'de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp faaliyete geçirildi. Robotik Otoparkı büyük beğeni topladı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sözlerinin başında terörü lanetledi. Başkan Uğur, “Terörü en şiddetli şekilde lanetliyorum. Şehit kanlarıyla sulanmış topraklarda yaşıyoruz, eğer biz bugün burada bu etkinlikleri yapıyorsak, bu modern otoparkları açabiliyorsak şehitlerimiz sayesinde. Bugün ülkenin korunmasında şehit olan askerlerimiz polislerimiz sayesinde bugün burada huzur ve güven içerisinde bu açılışları yapabiliyoruz. Balıkesir şehitler diyarı, Çanakkale'de en fazla şehit veren illerden bir tanesi Balıkesir. O dönemde Balıkesir Lisesi mezun vermemişti. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

HAYAL EDİYORUZ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, akıllı otopark sistemlerinin her bakımdan büyük kazanç olduğunu ifade etti. Balıkesir'de 84 araç kapasiteli Robotik Otoparkının 183 metrekare alanda kurulu olduğunu kaydeden Uğur, konvansiyonel bir ortamda aynı araç sayısı için en az 2 bin metrekare alana ihtiyaç olacağını, akıllı otopark ile bu kadar aracın 183 metrekare alanda en güvenli ve modern bir şekilde park ettiğini belirtti. Başkan Uğur, projeleri önce hayal ettiklerini sonra projelendirip hayata geçirdiklerini söyledi. 

ROBOTİK OTOPARK NEDİR? NASIL İŞLİYOR?
Robotik Akıllı Park Sistemleri, konvansiyonel park etmeye göre, daha az yer gereksinimi ile park sorunlarına uygun çözümler sunabilmektedir. Bu da daha fazla yeşil alan, daha fazla sosyal alan uygulaması için, daha fazla yaşam alanı ayırabilmek demektir. Bu akıllı parklarla araçlar; kirli, kuytu ya da karanlık park alanlarına, açık alanda kar dolu gibi doğa koşullarında ya da hırsızlık tehlikesi bulunurken park etmek yerine, arabalarını daha güvenli, temiz ve en ileri teknoloji ürünü sistemlerle park etme imkanı elde edecekler. Otopark, çoklu sensörler ve üçlü güvenlik sistemi ile donatılmıştır. Kendi arızasını teşhis edebilen yapay zekaya sahip kontrol ünitesi sayesinde güvenlik seviyesi mükemmele ulaşmıştır. Araçları çevresel etkenlerden korumak için dış kaplama yapılmıştır. Aynı anda birden çok aracı yerleştirme veya teslim etme işlemi yapılabilmektedir. Geleneksel bir otoparka kıyasla 12 kat daha az yer kaplıyor. 

Yazar: Haberci
robotik otopark akıllı otopark balıkesir robotik park yapay zekalı otopark
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor