Betboo yeni giriş

Bilim festivalinde yetenekler sergilendi

Antalya'da düzenlenen Bilim Festivali'nde gençler, ilginç buluş ve deneylerle yeteneklerini sergiledi. Festival alanını gezenler de, eğlenirken öğrendiler.

Bilim festivalinde yetenekler sergilendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2'incisini düzenlediği Antalya Bilim Festivali başladı. Geleceğin Einstein’larını buluşturan, birbirinden ilginç deneylere ev sahipliği yapan festival renkli görüntülere sahne oldu. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, Konya Bilim Merkezi, TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve TÜRKSAT işbirliğiyle düzenlenen Antalya 2. Bilim Festivali Cam Piramit’te başladı. 46 kurum ve okulların katılımıyla gerçekleşen festival açılışına, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere akademisyenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Cam Piramit bilim meraklıları ile doldu taştı.

Festivalin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderesi Türel’in selamlarını ileterek, ikincisi düzenlenen festivale emeği geçen üniversitelere, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.  Evrim; “Bu festivalin önümüzdeki yıllarda uluslararası bir boyut kazanması temenni ediyorum. Turizmin başkenti Antalya’nın sanatın, bilimin, kültürün de başkenti olması için çalışacağız” dedi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, güzel bir organizasyonun ortağı olarak büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “İnsan yaratılışı özelliği, aklı yetenekleri ile o kadar üstün bir varlıktır ki kendisine sunulan imkanlar çerçevesinde aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Bu yolda en büyük değişim ve gelişimi de eğitim öğretime borçludur. Sizlerin ufuklarını açmak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Yeter ki siz üretin biz her zaman sizin yanınızda olacağız” diye konuştu.

Açılışın ardından protokol üyeleri, stantları gezerek öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldı. Öğrencilerin birbirinden ilginç deneyleri, renkli görüntülere sahne oldu. Ziyaretçiler, beynin sınırlarını zorlayan deneyleri hayretle izledi. Yaklaşık 200 projenin sergilendiği alanda ziyaretçiler 17 Nisan’a kadar birbirinden ilginç çalışmaları keşfetme imkanı bulacak. 

Büyükşehir Belediyesi’nce ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Antalya Bilim Festivali, bilimsel konularda farkındalık yaratmayı, çocukların ve gençlerin bilime ilgisini artırmayı, merak duygusunu teşvik etmeyi ve soru sorma bilincini geliştirmeyi hedefliyor. Bilim ve eğlencenin bir arada olduğu festivalde, 3 boyutlu yazıcı, robot sergi ve atölyeleri, 3 boyutlu gözlükler, planetaryum uzay çadırı, biyo-çeşitlilik ve mağaracılıkla ilgili sergiler, mini dinozor park, parmak izi deneyi, helikopter teknolojisi, drone, model uçak simülatörler gibi çeşitli bilimsel ve teknolojik konuları içeren stantlar yer alıyor. Festivalde sağlık alanındaki merak uyandırıcı gelişmelerin gözlemleneceği tıp stantlarının yanı sıra, gıda, makine, jeoloji mühendisliği dallarından ilginç uygulamaların yer aldığı fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler, sosyal bilim ve akıl oyunları etkinlikleri yapılıyor. 

Yazar: Haberci
antalya bilim festivali bilim festivali antalya belediyesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş