Çocuk Köyü'nü yaptı Çocuk Kongresi'ni kaptı

Balıkesir'de bir kaç ay önce yapılarak açılan Çocuk Köyü, dünyaca önemli bir kongreye ev sahipliği yaptı. 'Göçmen Çocuk ve Şehir' temasının işlendiği 2.Uluslararası Çocukların Şehir Kongresi, Çocuk Köyü'nde konuşuldu.

Çocuk Köyü'nü yaptı Çocuk Kongresi'ni kaptı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından “Göçmen Çocuk ve Şehir” temasıyla organize edilen “2.Uluslararası Çocukların Şehir Kongresi” adlı dev etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tüm dünyayı yakından ilgilendiren göçmen çocuk konusuna, yerel yönetimlerin, uzmanların ve akademisyenlerin çözüm önerileri üretmeyi amaçladığı 2.Uluslararası Çocukların Şehir Kongresi’nin açılış etkinlikleri Türkiye’de ilk ve tek olan Çocuk Köyü’nde gerçekleştirildi.  

Çocuk Köyü’nün önünde oluşturulan oyun alanlarını ziyaret eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve katılımcılar, klasik çocuk oyunları olarak adlandırılan sek sek (kaydırak), yakan top, mendil kapmaca, dokuz kiremit, halat çekme oyun alanlarını ziyaret etti.  Belediye başkanlarının çocuk oyunlarına katılması renkli görüntülerin ortaya çıkardı. Açılış konuşmalarıyla devam eden 2. Uluslararası Çocukların Şehir Kongresi’nde Somalili öğrenci Abdi Ali Abdi ve Melis Çavuş konuşma yapıp, organizasyona ev sahipliği yaptığı için Başkan Uğur’a teşekkür etti. 

Göçmen çocukların sorunlarının ele alındığı 2.Uluslararası Çocukların Şehir Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Ahmet Edip Uğur, “Bildiğimiz gibi tarih boyunca farklı nedenlerle insanlar kendi topraklarından başka coğrafyalara göç etmek zorunda kalmışlardır.  Evet, ''Göç'' hayatın bir gerçeği. Hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir konu belki de. Ülkemiz özellikle son yıllarda stratejik konumu nedeniyle göç hareketlerini yoğun bir şekilde yaşandığı bir ülke konumunda. Toplum olarak bize düşen göçmen kardeşlerimizle diyalogumuzun güçlendirilmesi ve iletişim kanallarının açık bulundurulmasıdır. Hiç bir göçmen kardeşimize ayrımcı bir anlayışla yaklaşmadan onları kendi kardeşlerimiz olarak görüp onlara değer vermemiz gerekiyor” dedi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un konuşmasının ardından katılımcılar, 2. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi etkinlik alanındaki belediyelerin stantlarını dolaştı. Bu etkinliğin ardından Başkan Uğur,  belediye başkanlarına ve misafirlere Türkiye’de bir ilk ve tek olan Çocuk Köyü’nü gezdirdi. Belediye başkanları, Türkiye’de bir ilk olan Çocuk Köyü’nü büyük beğeniyle inceledi. Çalıştay kapsamında yapılan oturumları da gezilmesinin ardından Başkan Uğur ve misafirleri alandan ayrıldı. 

Yazar: Haberci
çocuk köyü balıkesir çocuk parkı uluslararası çocuk kongresi balıkesir belediyesi çalışmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor