Betboo yeni giriş

Afganistan'daki savaş mağduru Türkmenlere TİKA desteği

TİKA, iç savaş yaşayan Afganistan'da savaş mağduru ailelere yardım eli uzatmaya devam ediyor. Bu kapsamda Herat şehrindeki 240 aileye 37 ton gıda yardımında bulunuldu.

Afganistan'daki savaş mağduru Türkmenlere TİKA desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Afganistan’ın Kuzey bölgelerinden terör örgütlerinin zulmünden kaçarak Afganistan’ın kültür ve ticaret şehri Herat’a sığınan 240 ailelere 37 ton gıda yardımında bulundu.

Afganistan’ın kuzey bölgelerinde terör örgütlerinin saldırılarından kaçarak ülkenin kültür ve ticaret şehri Herat’a sığınarak yol ve cadde kenarlarında çadır hayatı süren mülteci ailelere TİKA yardım elini uzattı. Bu kapsamda TİKA ve Herat Türk Tebarun Derneği işbirliğinde 240 aileye 3 ay yetecek, toplamda 37 ton gıda yardımında bulunuldu.

Türkiye'nin yardımlarının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması dolayısıyla düzenlenen törene, TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Gökhan Keser, TİKA Öğretmeni Mutlu Güzel, Herat Acil Durum Müdürü Abdul Hamid Muhabrez ve Herat kentindeki Afganistan Türkleri Şura Başkanı Ziyauddin Faryabi katıldı.

Yardımların ihtiyaç sahiplerine doğru bir şekilde ulaşması için Herat kentine giden TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Keser, yaptığı açıklamada, Afganistan’ın kuzey bölgelerinden Taliban saldırıları nedeniyle Herat kentine kaçan 240 Türkmen aileye 3 ay yetecek 37 tonluk gıda yardımı yapıldığını söyledi. Keser, ihtiyaç sahiplerine dağıtılan yardım paketlerinin 50 kilogram pirinç, 50 kilogram un, 10 kilogram barbunya, 10 kilogram makarna, 10 kilogram nohut, 10 litre sıvı yağ ve 4 kilogram çaydan oluştuğunu belirtti. TİKA’nın her yerde ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalıştığını ifade eden Keser, TİKA’nın Afganistan ve dünyanın birçok bölgesinde yaptığı bu yardımların artarak devam edeceğini vurguladı.

Herat kentindeki Afganistan Türkleri Şura Başkanı Ziyauddin Faryabi de, Taliban ve Afgan güvenlik güçleri arasındaki çatışmalardan kaçan Türkmen ailelerinin Herat kentinde çok zor şartlarda yaşadığına işaret ederek bu ailelerin hayatının, TİKA’nın gıda yardımı sayesinde bir süreliğine daha kolay olacağını söyledi. Faryabi, "TİKA'dan ve Türk halkından, çatışmalardan Herat kentine kaçan Türkmen ailelerine geçim kaynağı sağlanması konusunda yardımcı olmalarını talep ediyoruz" dedi. Herat'ta yaşayan Türkmen kadın Nur Cihan, eşinin sokakta sebze sattığını dile getirerek TİKA'nın verdiği gıda paketi sayesinde 2-3 ay boyunca her gün sıcak yemek yiyebileceklerini belirtti.

TİKA, daha önce de Afganistan’ın değişik bölgelerinde zor şartlarda yaşayan binlerce aileye gıda yardımı yapmıştı.

Yazar: Haberci
tika afganistan tika yardım eli afganistan savaşı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş