Kilis'e düşen rokete sağduyu çağrısı. Yalçın Akdoğan mı hedefti?

Kilis'te Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın olduğu salonunun metrelerce yakınında bir camiye roket atar mermisi düştü. Ölen ve yaralananların olduğu olayla ilgili Akdoğan ne dedi? Saldırı bir mesaj mı? Bakanlar Kurulu'nda Kilis gündemi.

Kilis'e düşen rokete sağduyu çağrısı. Yalçın Akdoğan mı hedefti?

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın toplantıda olduğu Kilis Valiliği’nin yakınına roket düştü. Patlamada 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Valilik binasına 100 metre mesafedeki bir camide düşen, akıllara bazı soru işaretleri getirdi. 

Akdoğan, roket olayının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verdiğini belirterek, sağduyu çağrısı yaptı. Hangi adım atılması gerekiyorsa atılacağını söyleyen Akdoğan, Bakanlar Kurulu'nda Kilis'e düşen roketatar mermilerinin masaya yatırılacağını belirtti. Bakanlar Kurulu'na Kilis hakkında bir rapor sunacağını da bildiren Akdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık vermiştir. Bakanlar Kurulu'nda yarın hem alınan hem ilaveten alınması gereken başka tedbirler varsa bütün bunları masaya yatıracağız. Dönünce Bakanlar Kurulu'muzda ayrıntılı olarak hem bu tedbirlerin ne olması gerektiğini hem de buradaki yaşananların, hassasiyetlerin neler olduğuna dair bir rapor sunacağım" dedi.

Vatandaşlara sağduyu çağrısında bulunan Akdoğan, Kilis'te toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığını hatırlatarak, "Sağduyu içerisinde olmak gerekiyor. Bu olaylardan sonra fevri davranmak, protestoya yeltenmek veya bunu birtakım çevrelerin kaşıması bu doğru bir şey değildir. Sorunun çözümüne bir katkı sağlamaz. Biz devlet olarak hükümet olarak buradayız. Milletvekillerimiz burada. Bütün ilgili kurumlarımız ne yapılması gerekiyorsa gerekenleri yapıyor. Burada güvenlik sebebiyle bu toplumsal gösterilere valilik izin vermiyor. Bunun sebebi birileri tepki göstermesin, değil. Roket mermileri düşebildiği için açık alanda vatandaşların toplu olarak bulunması; bunlar güvenlik açısından uygun değil. Vatandaşlarımız öncelikle kendi can güvenliği açısından buna dikkat etmelerinde fayda var" diye konuştu.

 

Yazar: Haberci
kilis roket yalçın akdoğan kilis kilise düşen roket bakanlar kurulu kilis
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor