Fındık fiyatları artacak, SATMAYIN

Karadeniz'de fındık fiyatlarının yüksek olması için tüccara satışta acele edilmemesi isteniyor. Geçen yıl kilosu 25 TL olan fındık, bu yılda aynı fiyatı bulması bekleniyor.

Fındık fiyatları artacak, SATMAYIN

Karadeniz'in geçim kaynağı fındık, hava şartlarının değişkenliği nedeniyle yine altın yılını yaşamaya hazırlanıyor. Rekolte tahmin edilenin altında çıkınca, gözler fındık üreticisine çevirildi. Şimdi 12 TL olan fındık kilogram fiyatının yükseğe çıkması için tüccara satışta acele edilmemesi isteniyor. 

REKOLTENİN ALTINDA HASAT
Karadenizlinin büyük bir bölümünün geçim kaynağı olan fındıkta hasat dönemi sona yaklaşıyor. Geçen yılki fındık kilogram fiyatının 25 TL'yi bulmasıyla birlikte, gözler bu yılki rekolte tahminine çevrilmişti. Hava şartlarının olumsuz gitmesiyle bazı bölgelerde fındıkta verim elde edilemedi. Tahminlenen rekoltenin oldukça aşağısında bir fındık hasat dönemi geçiriliyor. Geçen yıldan kalma fındığın da neredeyse kalmadığı düşünülürse, bu yıl fındık altın çağını yaşayabilir. 

FİYATLAR YÜKSELECEK SATMAYIN
Rekolte azlığı nedeniyle fındık üreticisinin yüzü gülecek gibi görünürken, fındığını bekletmeden satanlar piyasanın düşmesine neden oluyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nden yetkili bir isim, üreticilere 'fındığınızı satmayın, fiyatlar yükselecek' uyarısı yaptı. Bazı üreticilerin ise fındığı tüccara emanet verdiği parasını ise bir zaman sonra alacağı öğrenildi. Bu durum karşısında da yetkililer, emanete verilen fındığın da fiyatların düşmesinde etkili olduğunu söyledi. 

Geçen yıl kabuklu fındığın kilogramı 25 TL'ye kadar çıkmıştı, bu yıl ise 12 TL ile 15 TL arasında değişiklik gösteriyor. Üreticinin fındığının para etmesi için, piyasada fazla fındık bulunmaması gerekiyor. 

Yazar:
fındık fiyatlarında artış olacak mı fındığı erken satmayın
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı