HDP'li bakanların ilk icraatları şaşırtmadı

Seçim hükümetinde bakanlık verilen HDP'li isimlerin ilk icraatı şaşırtmadı.

HDP'li bakanların ilk icraatları şaşırtmadı

Seçim hükümetinde CHP ve MHP'nin üye vermemesiyle HDP'nin Bakanlar Kurulu'na girmesi sağlanmıştı. HDP'li Bakanlara yeni kabinede AB ve Kalkınma Bakanlığı görevleri verildi. O isimlerin ilk icratı bakın ne oldu. 

PARA ÖDÜLÜ MANTIKLI DEĞİL
Seçim hükümetinin HDP’li Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakerecisi Ali Haydar Konca’nın ilk icraatı, teröre destek veren bazı medya kuruluşlarına uygulanan akreditasyonu kaldırmak oldu. Konca, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini, yahut kimliklerini bildirenlere para ödülü verilmesine dair İçişleri Bakanlığı yönetmeliğinin hatırlatılması üzerine de, “ben çok mantıklı ve sağlıklı bulmadım” dedi.

ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI
Avrupa Parlamentosu’nda 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının gündeme gelmesi halinde tavrının ne olacağının sorulması üzerine Bakan Ali H. Konca, “Sözde, özde fark etmiyor ama bir katliam yapıldığı çok açık ve nettir. Bunu herkes de kabul ediyor. Asıl olan onun tanımlanması noktasında toplanmaktadır. Onu da partimizle konuşur, görüşümüzü netleştiririz” diye konuştu.

ATAMALAR NE OLACAK?
Konca, atamaların durdurulmasına ilişkin bir soruya karşılık, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun genelgesini henüz öğrendiğini dile getirdi. Konca, “Ancak bakanlarla alakalı özel atamalarda Başbakan’ın engelleyici olabileceğini zannetmiyorum. Gerek duyulması halinde Sayın Başbakan ile bu konu görüşülecektir ancak genelde her seçim öncesi yeni nakillerde durdurma olduğu da bir gerçektir. Başka bir deyişle bize yönelik olduğunu zannetmiyorum” açıklaması yaptı.

YEŞİL YOL DURDURULACAK
HDP’li Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ise, Yeşil Yol projesiyle ilgili olarak “Doğaya zerre kadar zarar verdiğine kanaat verirsek durduracağız” dedi. Genelgenin sorulması üzerine Doğan, “Burada esas olan işin ehli olanlarla işin yapılmasıdır. Bu konuyu da değerlendirmeye alacağız görüşeceğiz. Genelgenin iptali yönünde konuşacağız” dedi. 
STAR/ANKARA

Yazar:
ali haydan konca müslüm doğan hdpli bakanlar hdpli bakanların ilk icraatları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı