Betboo yeni giriş

SİYASİ HABER SON GELİŞME - YENİ BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM

Siyasetin nabzının değiştiği şu günlerde yeni Başbakan kim olacak? sorusu akıllarda yer ediyor. 65'inci hükümetin Başbakanı Binali Yıldırım mı olacak? AK Parti'de yeni genel başkanın ismi? Binali Yıldırım'ın siyasi geçmişindeki tüm detaylar. Erdoğan ile Yıldırım'ın bağları.

SİYASİ HABER SON GELİŞME - YENİ BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM

Yeni Başbakan ve AK Parti Genel Başkan adayı belli oldu. AK Parti'de yeni genel başkan ve Başbakanın ismi netleşti. İşte AK Parti'nin yeni genel Başkanı ve 65'inci hükümetin Başbakanı olacak o isim. AK Parti'de genel başkan kim olacak. Yeni Başbakan kim olacak. AK Parti'nin 22 Mayıs'ta yapacağı 2'inci Olağanüstü Kongresinde genel başkan adayı kim olacak? Şu günlerde AK Partililerin en çok merak ettiği konunun başında yeni genel başkan ve başbakanın kim olacağı.
 
Ankara kulislerine göre AK Parti'nin yapacağı olağanüstü kongrede genel başkanlığa Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın aday olması bekleniyor. Binali Yıldırım'ın aynı zamanda yeni Başbakan olacağı da kulislerde konuşuluyor. AK Parti cephesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevinden ayrılacak olması ile yerine Binali Yıldırım'ın geleceği konuşuluyor.  Binali Yıldırım'a bu nedenle  şimdiden tebriklerde gelmeye başladı. 

AK Parti hükümetlerinde 12 yıl kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdüren, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en güvendiği isimlerden biri Binali Yıldırım yeniden Ulaştırma Bakanı oldu. Erdoğan ile belediye başkanlığı döneminde birlikte çalışmaya başladı. Erdoğan ona o kadar güvendi ki, Ahmet Davutoğlu'nun karşısına bir isim çıkması gerektiğini düşündüğünde onu ileri sürdü.

BİNALİ YILDIRIM, AK PARTİ VE RECEP TAYYİP ERDOĞAN
AK Parti 14 yıllık geçmişine 4 olağan ve bir olağan üstü kongre sığdırdı. Hiç birinde liderlik ya da liste tartışması yaşanmadı. Parti bununla övündü. Ama 12 Eylül 2015’te gerçekleştirilen 5. Olağan Kongreye üç gün kala bu durum ilk kez değişti. Parti’nin doğal lideri, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sene önce kendisinin işaret ettiği Ahmet Davutoğlu’nun yerine bu kez bir başka ismi, Binali Yıldırım’ı öne sürmeye niyetlendiği kulislerde konuşuldu. Yıldırım, Erdoğan ve Davutoğlu’nun son anda uzlaşması ile Genel Başkanlık yarışına sokulmadı. Ama Davutoğlu’na Erdoğan’ın nezdinde bir alternatifinin olduğun hissettirildi. Yıldırım rastgele bir tercih değildi.

Binali Yıldırım’ın adı Erdoğan sonrasında hem partinin genel başkanlığı hem de başbakanlığı üstlenecek olan isimler arasında geçti. O kadar ki, Erdoğan’ın partinin tüm kademelerinde yaptırdığı anketlerde Yıldırım adı Davutoğlu ile birlikte geçti. Ancak Erdoğan, 21 Ağustos’ta Davutoğlu’nun adını genel merkezde düzenlenen toplantıda açıkladı.

Davutoğlu’nun adının açıklandığı o toplantıya, Yıldırım katılmadı. Erdoğan ve Davutoğlu salona birlikte inerken o üst katta kaldı. Birkaç saat sonra ise Yıldırım’ın Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyeceği duyuldu. Akıllara ilk gelen Yıldırım’ın partiden istifasını duyuracağıydı. Çünkü ilk kez Meclis’te basın toplantısı düzenliyordu. Ama o şöyle dedi: “Bu basın toplantısında bazılarının ümit ettiği gibi, ellerini ovuşturduğu gibi herkesi şaşırtacak bir açıklama ne yazık ki yapamıyorum. Bunun için bu beklentide olanlar kusura bakmasın. Farklı amaç ve niyet aramak isteyenler, AK Parti içine nifak sokmak isteyenler maalesef bu sefer de elleri boş dönmüşlerdir. AK Parti bugün olduğu gibi yarın da ülkenin daha ileriye gitmesi halkın refahının daha da artırılması için ülkemizde elde edilen güven ve istikrarın devamı için var gücüyle çalışacaktır“

Binali Yıldırım basın toplantısının amacının teşekkür olduğunu söyledi. Bunu söylerken aslında bir şekilde “bu yarışta ben de vardım” hatırlatması yaptı: “Şahsıma diğer arkadaşlarda olduğu gibi bu göreve bizi gönüllerinde layık gören milletvekillerimize, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelerimize, Merkez Yürütme Kurulu üyelerimize, il başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, kadın örgütlerimize, gençlik örgütlerimize gönüllerinde bize yer verdikleri için bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Bugüne kadar partim içerisinde görevlere talip olmadım. Hep verilen görevleri layıkıyla yapmanın gayreti içerisinde oldum. Benim anlayışım partide başbakanlık da çok onurlu bir görevdir, partinin düz bir neferi olmak da aynı derecede onurlu bir görevdir. “

Yıldırım’a ısrarla sorulan soru ise kırgın olup olmadığıydı. Kırgınlık yok derken sarf ettiği sözler ise yine de Davutoğlu’na bir gönderme olarak yorumlandı: “Eğer ucunda hizmet yoksa, milletin hayatını kolaylaştırmak yoksa, hızlı trenler yapmamışsanız, havayolunu halkın yolu haline getirmemişseniz, bakan olmuşsunuz neye yarar, başbakan olmuşsunuz neye yarar. Bu anlayışla çalıştım. Bu tip konular benim için hiç ama hiç önemli değil.”

AK Parti’nin kurucularından olan Yıldırım 58’nci hükümet ile başlayan AK Parti iktidarında üst üste kurulan dört hükümette de görev aldı. 12 yıl aralıksız Ulaştırma Bakanlığı yaptı. Ulaştırma Bakanlığı için tercih edilmesinde Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Otobüsü İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü yapmış olması etkili oldu. Babası da denizci olan Erdoğan, İDO’yu  denizi olmayan bir kentten çıkan denizciye emanet etti.  

MİLLETVEKİLLİĞİ İSTANBUL'DAN BAŞLADI
3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul 1. Bölge milletvekili olarak parlamentoya girdi. Abdullah Gül’ün kurduğu 58. Hükümette Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Yıldırım’ın kamuoyu tarafından istifasının ya da görevden alınmasının beklendiği olay da ilk bakanlık döneminde yaşandı. Pamukova faciası olarak da bilinen tren kazası  22 Temmuz 2004’te Sakarya’nın Pamukova ilçesinde yaşandı. Ankara – İstanbul arasında ‘hızlandırılmış tren seferini’ yapan 231 yolculu tren raydan çıktı. 41 yolcu öldü. Dönemin hükümeti makinistin tanımlı hız sınırını aştığı için kazanın yaşandığını söyledi. Yıldırım istifa etmedi, görevden alınmadı.

22 Temmuz 2007 Genel Seçimlerinde ise bu kez memleketi  Erzincan’dan milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde de  Ulaştırma Bakanı oldu. 12 Haziran 2011 seçimlerinde İzmir 2.bölgeden 1.sırada milletvekili seçildi. İzmir’den aday gösterilmesinin en önemli nedeni CHP’nin kalesi olarak görülen ancak altyapı ve işsizlik sorunu ciddi noktada olan şehre mesajdı.  Yıldırım ve o dönem AK Parti’de siyaset yapan CHP kökenli Ertuğrul Günay ile parti İzmir’de oylarını artırdı. Yıldırım  “İzmir’de artık tek kale değil, çift kale maç oynanıyor” dedi.
ö
İZMİR'İ ALACAKTI AMA..
AK Parti 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde  Belediye Başkan adayı olarak Yıldırım’ı gösterdi. Yıldırım bu nedenle bakanlık görevinden ayrıldı. Bakanlığı 26 Aralık 2013'te Karaman Milletvekili Lütfi Elvan'a devretti. Yıldırım yerel seçimde partisinin İzmir’deki yüzde 30’lar civarındaki oyunu, yüzde 36’ya yükseltti, kazandığı belediye sayısını da birden 6’ya çıkardı ama seçimi kazanamadı. Yıldırım’a göre bunun nedeni ‘genel siyasetti’.

Binali Yıldırım yerel seçimlerden sonra tekrar bakanlık koltuğuna dönmedi. Ama Yıldırım, Erdoğan’ın yanında görmek istediği isimlerin başında geldi. Başbakanlığı döneminde yatırımlardan sorumlu danışmanı olarak görevlendirdi. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması ile birlikte yine danışmanı sıfatıyla Saray’a  geçti. Yıldırım bakanlığı döneminde başta Pamukova olmak üzere tren ve uçak kazaları nedeniyle hedefte oldu. Ancak  aynı zamanda AK Parti’ye iktidarı süresince oy kazandıran ekonomi ve sağlığın yanında  ulaştırma yatırımları oldu. Yıldırım da, 12 yıllık bakanlığı süresince hızlı tren, Marmaray, internet alt yapısının güçlendirilmesi, havacılık ve yol projelerinin başındaki isimdi.

Yıldırım 12 yıl süresince milyarlarca liralık bir çok büyük projede söz sahiplerinden biri oldu: “2003 yılından bugüne kadar ulaştırmaya, haberleşmeye yaptığımız yatırımların tutarı 140 milyar Türk lirasıdır. Bu 140 milyarın yüzde 64’ü kara yoluna, diğeri de diğer bölümlere gitmiştir, detayına girmiyorum. Bunun içinde 21 milyar yap-işlet-devret yani bütçe dışı kaynaklarla yapılan işler, 119 milyar da bütçe kaynaklarıyla yapılan işler vardır. Toplam 3.668 projede çalıştık ve hâlâ da çalışıyoruz. Devam eden projelerimizin tutarı 168 milyar Türk lirasıdır. Bunun 82 milyar lirası bugün itibarıyla tamamlanmış, 86 milyarlık kısmıda hâlen devam etmektedir.” 

Kaynak: TBMM tutanakları, Ulaştırma Bakanlığı internet sitesi ve yayınları, Al Jazeera, Hürriyet Gazetesi

Yazar: Haberci
yeni başbakan kim olacak binali yıldırım kimdir binali yıldırım ile erdoğan binali yıldırım siyasi geçmişi 65.hükümet başbakanı ak parti genel başkan adayı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş