Koza Holding'in tüm şirketleri aranıyor

MASAK ekipleri, Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama yapıyor. Arama yapılan yerler arasında İpek Üniversitesi ve Holding Sahibi Akın İpek'in evi de var.

Koza Holding'in tüm şirketleri aranıyor

Türkiye'nin Mali İstihbarat Birimi olan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Koza Holding'in 23 şirketine aynı anda operasyon yaptı. Holding Sahibi Akın İpek hakkında da gözaltı kararı var. 

Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen ve Bugün Gazetesi, Bugün ve Kanaltürk televizyonları gibi medya organları bulunan Koza Holding sabah saatlerinde aranmaya başlandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, soruşturma kapsamında holdingin çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 23 şirketinde arama başlattı. Aramalarda, şirketlerdeki evrak ve bilgisayarlara da kontrol amaçlı el konulduğu öğrenildi. 

Yapılan aramalar kapsamında holdinge bağlı özel üniversite olan İpek Üniversitesi ile Akın İpek'in evinde de arama yapıldığı bildirildi. Şirketin medya grubunda ise arama yapılmadığı belirtiliyor. 

Başlatılan operasyonla ilgili konuşan İpek, "Grubuma ve evime baskın yapıldığını öğrendim, çocuklarımın odasına kadar girmişler, Savcı bey şahsım hakkında sorulmayan soru kalmadı. Sadece belli medya organlarının deli saçma iftiraları vardı, onları da araştırdık Ben üzerime bir şey sıçratmadan dikkatli yaşadım. Böyle yapmayın beni ve grubumu zan altında bırakmayın, ne isterseniz sorun açıklayayım. Benim trafik suçum dahi yok. Grubum da tertemizdir" dedi. 

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek ise operasyonla ilgili bir gün önce Bugün Gazetesi'nde açıklama yapmıştı. Durumumuz şöyle başlığıyla yapılan duyuru haberinde, "Grubumuzda, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 27 şirketimiz var. Faaliyette olmayanlarla birlikte 30 şirketimiz inceleniyor. Yaklaşık iki yıldan beri. Bazı şirketlerimiz ikinci, bazıları üçüncü kez inceleniyor. İncelemeler geçmiş beş yıldı, sekiz yıla sonra on yıla çıktı. Tam 11 kurum tarafından incelenip denetleniyoruz. Grup şirketlerimizin tamamı, Maliye dışında, MASAK tarafından da inceleniyor. MASAK'ın da bugüne kadar grup şirketlerimizden istediği tüm bilgiler zamanından önce, eksiksiz, tam olarak kendilerine teslim edildi. MASAK tarafından istenen bütün bilgi ve belgelerin tam ve eksiksiz olarak teslim edildiği, karşılıklı olarak imzalanarak tutanak altına alındı" denilmişti. 

MASAK ekiplerinin incelemesi sürüyor. Operasyonun medya grubuna da yapılıp yapılmayacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor. 

Yazar:
akın ipek koza holding masak ekipleri mali istihbarat baskını ipek üniversitesi aranıyor akın ipek koza holding
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.