Betboo yeni giriş

Türkiye'nin beklediği isim açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım.

AK Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayı'nda Genel Başkan adayı Binali Yıldırım olarak açıklandı. Binali Yıldırım, pazar günü yapılacak kurultaydan sonra Başbakan olarak koltuğa oturacak. Binali Yıldırım'ın açıklaması, geçmişi ve yaptıkları şöyle:

Türkiye'nin beklediği isim açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım.

AK Parti ve hükümetin dümenine geçecek olan denizci Başbakan adayı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en güvendiği isimlerden biri. Binali Yıldırım, 20 yıl aradan sonra Türkiye’yi yönetecek ilk mühendis kökenli Başbakan olacak.

Türkiye'nin denizci başbakan adayı: Binali Yıldırım
AK Parti 14 yıllık geçmişine 4 olağan ve bir olağan üstü kongre sığdırdı. Hiç birinde liderlik ya da liste tartışması yaşanmadı. Bugün de AK Parti Genel Başkanı ve başbakan adayı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın ismi açıklandı. Temayül yoklamasında teşkilat Yıldırım dedi, MKYK'da o isme onay verdi.  Binali  Yıldırım, pazar günü yapılacak kurultayda Yıldırım hem partinin hem hükümetin dümenine geçecek.

Erzıncan'nın Refahiye ilçesinde  1955'te dünyaya gelen Binali Yıldırım İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.1978 – 1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi’ndeçeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1990 – 1991 yılları arasındaİsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO)ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı.

20 YIL SONRA BİR İLK 
İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunu olan Binali Yıldırım, 20 yıl aradan sonra Türkiye’yi yönetecek ilk mühendis kökenli Başbakan olacak. Türkiye’nin son mühendis Başbakanı, 1996-97 yıllarında Başbakanlık görevinde bulunmuş olan Necmettin Erbakan olmuştu. Erbakan sonrasında Başbakan olan Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun hiçbiri mühendis değildi. Yıldırım, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan’ın oluşturduğu “İTÜ’lü Başbakan” geleneğini devam ettirecek.

ERDOĞAN İLE DENİZDEN GELEN YOL ARKADAŞLIĞI
Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri’nin (İDO) dümenine geçti.  Babası da denizci olan Erdoğan, İDO’yu  denizi olmayan bir kentten çıkan denizciye emanet etti.  İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. İstanbul – Yalova ve Bandırma hatlarının açaçan genel müdür oldu. İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal,22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO’yu alanında dünyanın en büyük şirketleri arasına soktu.

SİYASİ HAYATI 2002 YILINDA AK PARTİ'YLE BAŞLADI
Siyasete 3 Kasım 2002 yılında Ak Parti Kurucusu olarak girdi. İlk genel seçiminde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. Ak Parti hükümetlerinde 12 yıl kesintisiz Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en uzun süreli görev yapan Ulaştırma Bakanı oldu.

BİNALİ YILDIRIM'IN AÇIKLAMASI
Evet, şimdi aklıma bir şey geldi. Temel konuşma yapmaya hazırlanıyormuş, kürsüye çıkmış, bakmış ki konuşması yok benimki gibi. Sonra dönmüş demiş ki topluluğa, buraya çıkarken konuşmamı bir Allah biliyordu, bir ben, şimdi artık Allah biliyor. 
Çok değerli dava arkadaşlarım, aziz milletim, değerli basın mensupları; sözlerimin başında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı milletçe kutluyoruz, tebrik ediyoruz.Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatan uğruna canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları Cennet olsun. Gazilerimizi şükranla anıyorum. 
Çok değerli yol arkadaşlarım, partimizin 19 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan, milletimizin bağımsızlığını müjdeleyen güneş gibi 14 Ağustos 2001 tarihinde milletimizin aydınlık geleceğini müjdeleyen bir meşale olduğunu bu vesileyle bir kez daha milletimle paylaşmak istiyorum. 
Hepinizin yakından takip ettiği gibi, 22 Mayıs, yani bu Pazar günü ikinci olağanüstü büyük kongremizi gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili bütün parti teşkilatımız, mahalle temsilcisinden Genel Başkanına ve bütün kademelerdeki mensuplarımız canla, başla hazırlıklarımızı büyük bir oranda tamamladık. AK Parti demokrasi şölenine, büyük kongreye hazır. 
Kurucularından biri olmaktan her zaman büyük bir onur duyduğum AK Parti’nin genel başkan adaylığına layık görülmek benim için onurların en yükseğidir, aynı zamanda da çok büyük bir sorumluluktur. Kongrede görevi devredecek olan Sayın Genel Başkanımız, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na bugüne kadar vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum, partimiz adına, milletimiz adına teşekkür ediyorum.
Kendisi partimizin kurucu Genel Başkanı ve lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan devraldığı bayrağı bugünlere başarıyla getirmiştir. 
Değerli yol arkadaşlarım aziz milletim; kongreler, parti kongreleri birer demokrasi bayramıdır. Ancak AK Parti kongrelerini diğer partilerden ayıran bir özellik vardır, o da, AK Parti kongreleri ayrışma nedeni değil, kardeşliğin, bağların, birlikteliğin daha da kuvvetlendirilme sevilesidir. Bu kongremizin de çok daha fazla birbirimize kenetlenerek kutlu yürüyüşe devam yolunda bir kararlılık ortaya koyacağına yürekten inanıyorum. 
Bu süreç içerisinde az önce Genel Başkan Yardımcımızın da ifade ettiği gibi, partimizin demokrasi geleneğinde olan istişare süreçleri büyük bir başarıyla sürdürülmüş ve partimizin ana kademelerinde, tek tek saymayacağım, partimizin Genel Merkezinden taşra teşkilatına kadar ana kademelerinde 800’e yakın mensubumuz arasında istişareler başarıyla tamamlanmış ve neticede bu toplantılarla genel başkan adayının kim olacağına karar verilmiştir. Az önce açıklandığı üzere, yapılacak kongrede genel başkan adayı olarak şahsımın gösterilmiş olması dolayısıyla tüm parti mensuplarıma, teşkilatıma bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. 
Şunu herkes bilmelidir: AK Parti bir dava partisidir, AK Parti milletin geleceğini inşa etme partisidir. AK Parti geçmişini koruyarak geleceğe yürüyen partidir. Dolayısıyla kurucu Başkanımız, liderimiz başta olmak üzere, partimizin her kademesindeki arkadaşlarımızla tam bir uyum içerisinde çalışarak büyük Türkiye hedeflerine ulaşmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. 
Çok değerli dava arkadaşlarım, tabi ki önümüzde büyük kongremiz var, büyük kongremizde partimizin kutlu yürüyüşe devam sloganıyla belirlediği programını çok daha geniş bir şekilde değerlendireceğiz, milletimizle paylaşacağız; bugün bu konularda bir detaya girmeye ihtiyaç duymuyorum. Ve inşallah yapılacak kongre ülkemiz için, milletimiz için, partimiz için aydınlık yarınlara vesile olacaktır diye düşünüyorum.
Ve milletimize şunu buradan Diyarbakır’a, Diyarbakır’da hunharca katledilen vatandaşlarımızın yanına, onların acılarını paylaşmaya gitmeden önce bir şeyi söylemek istiyorum; milletim rahat olsun, bu terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız. 
Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Günümüz aydınlık, geleceğimiz mübarek olsun. Allah’a emanet olun, Sağ olun, var olun değerli kardeşlerim.

Yazar: Haberci
binali yıldırım başbakan binali yıldırım binali yıldırım yaptıkları binali yıldırım açıklaması
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş