Betboo yeni giriş

Haşerelere İHA'lı çözüm. Balıkesir'de ilginç ilaçlama yöntemi

Balıkesir'de ilginç bir ilaçlama yöntemi bulundu. Haşerelere karşı insansız hava aracı Biocopter, mücadele edecek.

Haşerelere İHA'lı çözüm. Balıkesir'de ilginç ilaçlama yöntemi

Biocopter ve çeşitli ilaçlama ekipmanları Bandırma ilçesinde düzenlenen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un katıldığı tören ile tanıtımı yapıldı.Törende konuşan Başkan Uğur, haşereler ile mücadele için 15 milyon 489 bin lira harcama yaptıklarını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı İlaçlama Hizmetleri kapsamında, "İnsansız Hava Aracıyla İlaçlama Faaliyeti Tanıtım Toplantısı" yapıldı. Bandırma ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan toplantıda il genelinde sivrisinek, karasinek, kene gibi haşerelere karşı mücadele kullanılacak olan insansız hava aracı Biocopter, ekipman ve araçlar tanıtıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yüzyıllardır uçan ve yürüyen pek çok haşerenin oluşturdukları ekonomik zararın büyük olduğunu söyledi. Haşerelerden bulaşan hastalıklardan hayatını kaybeden insanların rakamının ise birçok savaşta verilen kayıplardan fazla olduğunu ifade eden Başkan Uğur "Uluslararası kuruluşlar tarafından da desteklenen bazı projelerin uygulanması ile birçok vektöriyel hastalık kontrol altına alınmış, hastalık oranları azaltılmıştır. Ancak çevresel, biyolojik ve yönetsel faktörlerin etkisi ile zararlılar ve bunların neden olduğu ekonomik kayıplar ve bulaşıcı hastalıklar hala devam etmektedir. Bugün Afrika’daki çocuk ölümlerinin %20 sinin sıtma kaynaklı olması, Dünyada yılda 1,5 milyondan fazla insanın sadece sıtmadan ölmesi durumun ciddiyetini ortaya sermektedir. Gelişmiş ülkeler açısından da durum farklı değil aslında. ABD’de de bile ilk defa 1999 yılında tespit edilen Batı Nil Virüsü vakaları artış trendi göstermektedir. Bundan dolayı üst düzey alarm verilmiş, Batı Nil Virüsü ile mücadeleye ciddi kaynaklar aktarılmıştır" diye konuştu.

HAŞERELERE KARŞI 15.5 MİLYON LİRA HARCANDI

Haşere ile mücadelede önemli olanın kaynaklarının kurutulması olduğunu belirten Uğur, Balıkesirlilerin rahat bir yaz geçirmeleri için haşereler ile mücadele için 15 milyon 489 bin lira harcandığını söyledi. Vatandaşların belediyenin ulaşamadığı bahçe, teras ve balkonlarda bulunan sivrisinek üreme kaynakları olan varil, lastik, leğen gibi malzemeleri bulundurmamalarını isteyen Uğur sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Hemşerilerimizin yaz aylarını rahat ve huzurlu geçirebilmeleri için ilaçlama faaliyetlerimize toplam 15 milyon 489 bin liralık bir bedel harcadık. Vektörler ile mücadele kapsamında Balıkesir il genelinde 16 ilçe şantiyesinde, 5 kurum kontrol mühendisi, 8 veteriner hekim ve biyolog orijinli saha denetim personeli ile 20 ilçede aynı kalitede halkımızın sağlığı için hizmet vermekteyiz. Bugünkü törenimizde; büyükşehrimizin teknolojiyi önceleyen vizyonu çerçevesinde yerden uygulama araçlarımızın ulaşamadığı alanlara ilçlama hizmeti yapmak için tasarlanan İnsansız Hava Aracı, Biocopter'in tanıtımı yanında, yine yüksek teknolojik yeteneklere haiz; ilaçlama çalışmalarımızda 66 hizmet aracı, 20 adet Mist Blower, 30 adet ULV, 25 adet kanal sisleme, 168 akülü sırt pülverizatörü, 109 ışık tuzağı ile 1 adet 8x8 amfibik ilaçlama aracı olmak üzere toplam 420 adet araç ve ekipmanla hizmet vermekteyiz. Kent içinde tespit edilen tüm üreme kaynakları fotoğraflanarak, koordinat bazlı mücadele yıl boyu izlenebilmekte, bilimsel çalışmalar programlı bir şekilde yürütülmekte ve koordine edilmektedir".
 
307 BİN 120 NOKTA İLAÇLANDI

Derelerin ıslahı, bataklıkların kurutulması dışında il genelinde ilaçlama faaliyetlerinin 26 Şubat 2016 tarihinden itibaren sürdüğünü ifade eden Başkan Uğur "52 bin 817 sivrisinek üreme kaynağı, 49 bin 287 karasinek üreme kaynağı, 22 bin 553 yeşil alan uygulaması, 87 bin 746 sivrisinek lavra uygulaması, 7 bin 400 hamam böceği uygulaması, bin 745 fare uygulaması, 67 dere bataklık uygulaması, 951 kışlak mücadele uygulaması, 2 bin 233 dezenfeksiyon uygulaması olmak üzere toplam 307 bin 120 noktaya müdahale edilmiştir. Ayrıca Bandırma'mızda bugüne kadar toplam 26 bin 95 uygulama yapılmıştır. Tüm bu uygulama alanları 14'er günlük periyotlar halinde sürekli biyosidal ürünler ile ilaçlanmaktadır" dedi.

BAŞKAN UĞUR: "BİZ BANDIRMA'YI VE BANDIRMALILARI SEVİYORUZ"

Bandırma ilçesinde yapılan çalışmalar ile ilgili de bilgiler veren Uğur, "1 milyon 200 bin kişinin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hiç kimseyi ayırmadan eşit muamele ediyoruz. Bir belediye başkanı için, bir belediye meclis üyesi için 'Efendim siz bunu yapmadınız, biz bunu yaptık' demek hoş değil. Bunlar muhalefet yapmak için, laf olsun torba dolsun diye konuşmak iyi bir şey değil.  Sinek ve sivrisinek için bu kadar masraf ediyoruz, bu kadar personel almışız, istiyoruz ki bu işi doğru dürüst yaparım. Hiç kimsenin haşere ile mücadeleye, nede BASKİ'nin çalışmalarına laf atmaya hakkı yok. Biz Bandırma'ya önem veriyoruz. Bandırma Üniversitesi kurulurken, benimde çok büyük emeklerim oldu. Bandırma'nın bu meydanını Cemal Öztaylan yaptı. Bandırmaspor'a sonuna kadar destek verdik. Taraftarına verdik, uçak kaldırdık maç için. Bi Bandırma'yı asla kendimizden ayrı mütahala etmiyoruz. Biz Bandırma'yı ve Bandırmalıları seviyoruz. Sonuna kadar da hizmet edeceğiz. Burada muhalefet belediyesi var diye hizmet etmemezlik yapmıyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından Uğur ve beraberindekiler hizmete sokulan ekipmanlar hakkında bilgiler alırken, insansız hava aracı Biocopter'in deneme uçuşunu izledi. 

Yazar: Haberci
biocopter balıkesir ilaçlama haşere ile mücadele balıkesir
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş