Betboo yeni giriş

Alanya 82 plakalı il olacak mı? Kıskandıran kampanyaya büyük ilgi

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde bir süredir sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyalar dikkat çekmeye başladı. 82 plakayı isteyen Alanyalı, yakınındaki ilçelerle tatlı bir rekabet yaparak, il olmayı talep ediyor.

Alanya 82 plakalı il olacak mı? Kıskandıran kampanyaya büyük ilgi

Kendine has lisanı, tarihiyle geçmişe ışık tutan, turizmin gözde ilçesi Alanya, 82 plakayı alarak il olabilecek mi? Alanyalıların yürüttüğü kampanya ile geçmişteki 'Alaiye'nin Antalya'dan ayrılarak il olması isteniyor. 

Antik çağlarda korsanlara, Bizans döneminde ise derebeylerine ev sahipliği yapmış ve Anadolu Selçukluları döneminde de başkentliğe yükselen Alanya'da vatandaşlar, il olmak için adeta seferberlik başlattı. Tarihi boyunca, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluklar için Akdeniz'de önemli bir kale vazifesi gören Alanya, Antalya'ya olan 132 kilometrelik uzaklığını il olarak tamamlamak istiyor. Turizm açısından Türkiye'nin önemli ilçelerinden olan Alanya'da, tarihten gelen başkent ünvanının, il olarak sürdürülmesi konuşuluyor. 

SİYASİLERDEN DE DESTEK VAR
Bunun için sosyal medya ve elektronik imza ile kampanya yapan Alanyalılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu imzayı ulaştırmayı hedefliyorlar. 1 bakan ve 2 milletvekili bulunan Alanya'da siyasiler de şehirdeki insanların bu isteğine sıcak bakıyorlar. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde Alanya'da bir araya geldiği AK Parti teşkilatlarına, "Her şeyimiz var. Antalya'ya ihtiyacımız yok. İl deseler ne olur" şeklinde bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu'nun bu 'Her şey' ifadesinin arka planında Alanya'daki 2 üniversite, devlet hastanesi, ve süper lig takımı olan Alanyaspor yatıyor. 

MANAVGAT İLE TATLI KAPIŞMA
Alanya'nın il olmasıyla birlikte Manavgat, Gazipaşa ve Anamur gibi nüfusu kalabalık ilçelerin de birleştirilmesi isteniyor. 82 plaka koduna kavuşmak isteyen Alanya'nın, hem ekonomik, hem de siyasi olarak daha güçlü hale gelmesi isteniyor. Bu istekler, özellikle de Alanya'ya gitmet isteyenlerin içerisinden geçtiği Manavgat'ta, aksi yorumlara neden oluyor. Alanya'nın il olmasıyla Manavgat'ın da oraya bağlanacağının konuşulması, tatlı bir rekabeti de ortaya çıkardı. Sosyal medya hesaplarından karşılıklı tatlı ithamlarla, adeta söz düellosu yapılıyor. 

Bizler de kupurhaber olarak, Alanya'nın il olma talebini destekliyor ve 'Hayırlı olmasını' diliyoruz. 

Yazar: Haberci
alanya alanyanın il olması 82 plaka alanya il olmak istiyor
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Betboo yeni giriş