Osman Gazi Köprüsü'nden geçen araç sayısı

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Osman Gazi Köprüsü'nden geçen araç sayısını açıkladı. Kurtulmuş'un açıkladığı rakamlar birilerini çok rahatsız edecek.

Osman Gazi Köprüsü'nden geçen araç sayısı

65'inci Hükümet'in 8'inci Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bayram tatili süresince Osman Gazi Köprüsü'nden günde ortalama 100 binden fazla aracın geçtiğini söyledi. Kurtulmuş, "Bu 9 gün içerisinde ortalama günde 100 bini aşkın geçiş olmuştur Osman Gazi Köprüsü'nde. 9 günlük ortalamada yaklaşık 1 milyona yakındır. Bu Türkiye için önemlidir. Türkiye'nin gelişmesini göstermesi bakımından da önemlidir" dedi. 

Kurtulmuş, 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in öldürüldüğü yönündeki haberlerle ilgili de yaptığı açıklamada, "Bahoz Erdal'ın öldürüldüğüne dair çeşitli kanallardan, haber kanallarından ve istihbarat kanallarından gelen bilgiler var. Ancak bu bilgiler henüz teyit edilmiş değildir. Biz resmi açıklamamızı bu bilgiler teyit edildikten sonra yapabilmek durumundayız. Detaylarını paylaşma noktasında değilim. Duyumlar bu yönde. İstihbarat ve haber kaynakları üzerinden gelen bilgiler vardır. Bunlar teyide muhtaç bilgilerdir" dedi. 

SREBRENİTSA SOYKIRIMI
Srebrenitsa soykırımının 21'inci yıl dönümüyle ilgili konuşan Kurtulmuş, "Her yıl Avrupa'nın göbeğinde bütün Avrupa devletlerinin seyirci kalmış olduğu bu insanlık dışı, barbarca saldırı bir kez daha hatırlanıyor ve lanetleniyor. Bir kere daha Srebrenitsa'da şehit edilen, vefat eden 8 binin üzerindeki Boşnak kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bir daha böylesine büyük bir insani trajedinin bütün dünyanın vurdum duymaz şekilde izleyerek, tabiri caizse katliama destek olduğu bu büyük katliam benzeri katliamların olmamasını temenni ediyorum. Srebrenitsa sadece Boşnakların bir acısı değil, bütün insanlığın ortak acısıdır" ifadelerini kullandı. 

Bakanlar Kurulu toplantısında terörle mücadele operasyonları sonrası bölgede yapılacak çalışmaların ele alındığını kaydeden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Birilerinin terörle birlikte istediği şey Türkiye'de duygusal kopuşun olmasıdır. Ama ne yaparlarsa yapsınlar elde edemedikleri sonuç da budur. Çok şükür bu ülkenin insanları, doğuda batıda yaşayanlar, hiç kimse bir diğerini öteki olarak görmüyor. Hiç kimse bir diğerini düşmanlaştıracak, ötekileştirecek bir işin içerisinde olmuyor. Bu ülkenin Kürtleri de en az bu ülkenin Türkleri kadar bu ülkenin sahipleridirler. Duygusal kopuş inşallah olmuyor"

Numan Kurtulmuş, Türkiye ve Mısır ilişkileriyle ilgili yaptığı açıklamada "Tabi ki biz de Mısır'la ilişkilerimizin normalleşmesini isteriz ama bu ilişkilerin normalleşmesini isterken Mısır'la ilişkilerimizi anormal hala getiren, Mısır'daki demokrasiyi rafa kaldıran hatta Mısır'daki demokrasiyi çöpe atan bu askeri darbe rejiminin de yaptıklarını gözden geçirmesi şarttır. Mısır hükümetinin bütün bu yaptıklarını gözden geçirmesini, bu anlamda iyileştirme adımlarını atmasını, bunun sonucu olarak da Türkiye-Mısır ilişkilerinin iyileşmesini temenni ederiz" dedi. 

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye ve Mısır ilişkileri üzerinden Mısır'a bakanlar düzeyinde bir heyetin gidip gitmeyeceği sorulan Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Şu anda henüz Mısır'la ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Türkiye ile Mısır arasında resmi ya da gayri resmi hiçbir adım atılmış değildir. Türkiye halkıyla Mısır halkı kardeş iki halktır. Bizim Mısır halkına düşman olmamız, Mısır halkına soğuk davranmamız asla düşünülemez. Biz Mısır'da demokratik bir ilkeyi savunduk. Ne yazık ki Mısır'da demokratik olarak seçilmiş hükümet askeri darbeyle iş başından uzaklaştırıldı. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkileri bozan gelişme, bu gelişmedir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri darbeciliğe karşı olduğu için Mısır'la olan ilişkisini askıya almıştır. Bu Türkiye'nin ne halk ne devlet ne hükümet olarak Türkiye'nin Mısır halkıyla düşmanlığı anlamına hatta Mısır halkıyla soğukluğu anlamına gelmez. Türkiye bir ilkeyi ortaya koymaktadır. Hala eski cumhurbaşkanı, seçilmiş cumhurbaşkanı Sayın Mursi başta olmak üzere çok sayıda insanın hapiste bulunması kabul edilebilir bir durum değildir. Tabi ki biz de Mısır'la ilişkilerimizin normalleşmesini isteriz ama bu ilişkilerin normalleşmesini isterken Mısır'la ilişkilerimizi anormal hala getiren, Mısır'daki demokrasiyi rafa kaldıran hatta Mısır'daki demokrasiyi çöpe atan bu askeri darbe rejiminin de yaptıklarını gözden geçirmesi şarttır. Dost bir ülkenin insanı olarak şu tavsiyede bulunuyoruz. Bu tür anti demokratik, baskıcı, 'Ben yaptım, oldu' zihniyetindeki uygulamalardan Mısır halkına da Mısır siyasetine de bir fayda gelmez. Mısır hükümetinin bütün bu yaptıklarını gözden geçirmesini, bu anlamda iyileştirme adımlarını atmasını, bunun sonucu olarak da Türkiye-Mısır ilişkilerinin iyileşmesini temenni ederiz" 

"HER İKİ ÜLKENİN KENDİ YASAL SÜREÇLERİ İŞLİYOR"

İsrail'le üzerinde uzlaşılan mutabakatla ilgili Meclis sürecinin ne zaman başlayacağı ve karşılıklı büyükelçilerin ne zaman atanacağı sorulan Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, "Her iki ülkenin kendi yasal süreçleri işliyor. Süreç kendi takvimi içerisinde işliyor. Onaylandıktan sonra Türkiye açısından İsrail anlaşması resmiyet kazanacaktır. Ondan sonra da büyükelçi atanması ve diğer normalleşme süreçleriyle ilgili adımlar atılacaktır. Bunlar teferruat. Dışişleri Bakanlığımız çalışmalarını yürütüyor" ifadelerini kullandı. 

Yazar: Haberci
numan kurtulmuş bakanlar kurulu açıklaması bahoz erdalın öldürülmesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Spor giyimde kıtaları aşan Türk markası, Speedlife
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor
Malatya’nın karla imtihanı büyüyor