Sel sonrası 3,5 milyon ton su tahliye edildi

Artvin'de yaşanan sel felaketinin ardından bölgede yapılan çalışmalarda ev ve işyerlerinden 3,5 milyon ton su boşaltıldığı rapor edildi. Zarar ise 25 milyon TL

Sel sonrası 3,5 milyon ton su tahliye edildi

Artvin'in Hopa, Arhavi ve Borçka İlçeleri'nde yaşanan sel felaketinin ardından belediye ekiplerinin hazırladığı raporda, ev, işyeri ve okul gibi yerleşim yerlerinden 3,5 milyon ton su tahliye edildiği yazıldı. Hasar tespit ekibi ise çalışmalarını yüzde 50 olarak tamamladı. Oluşan zararın 25 milyon TL'ye ulaşabileceği düşünülüyor. 

286 EV TEMİZLENDİ
Artvin Belediyesi, meydana gelen sel ve heyelan felaketinin ardından hayatın normale dönmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, felaketin yaşandığın günden bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2 İş makinesi, 2 İtfaiye aracı ve 10 personel görevlendirildiğini belirterek, "Bugüne kadar 286 meskende temizlik yapıldı. Bana sunulan raporda toplamda 3,5 milyon ton su tahliyesi ile balçık temizleme çalışmaları yapmış olup halen bu çalışmalar devam etmektedir. Yani yaklaşık olarak 286 Mesken, İşyeri, İbadethane, Okul, Hastahane ve Umuma açık alanlar da yapılan temizlik işlemleridir" dedi. 

ŞİMDİYE KADAR ZARAR 15 MİLYON TL
Öte yandan Artvin'e AFAD'dan giden Hasar Tespit Ekibi, Hopa'da yüzde 50 oranında hasar çalışmasını tamamladı. Yapılan çalışmada 3 evin yıkıldığı tespit edildi, 41 konuta ise "oturulamaz" raporu verildi. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, toplam 266 afetzedenin 14 milyon 415 bin 50 lira zararı olduğu belirlendi. Zararın daha da artacağı düşünülüyor. 

PSİKOLOGLAR BÖLGEDE 
Ayrıca Artvin Valiliği de sel ve heyelan nedeniyle 9 psikologı bölgede görevlendirdi. Psikologlar vatandaşlara psikolojik destek sağlıyor. Ev ve iş yerlerini ziyaret eden görevliler, psikososyal destek veriyor. Afette yakınını kaybedenlere taziye ve psikolojik destek ziyaretleri de gerçekleştiriliyor.

Yazar:
artvin sel sel sonrası teknik ekip çalışmaları afad su tahliyesi artvin belediyesi başkan mehmet kocatepe psikolog
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı