EXPO alanı botanik park olacak

Antalya'da 6 ay süreyle kurulan EXPO Fuar alanının akibetiyle ilgili yetkili ağızdan açıklama geldi. Belediye Başkanı Menderes Türel, 112 hektarlık alana kurulan EXPO alanının, botanik park kalacağını söyledi.

EXPO alanı botanik park olacak

Cumhurbaşkanlığı himayesinde “Çiçek ve çocuk” teması ile gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya kapsamında Uluslararası Yeşil Şehir Konferansı gerçekleşti. Bahçecilik EXPO’su EXPO 2016 Antalya ile ilgili açıklama yapan Türel, "EXPO, Antalya’nın tanıtımına, EXPO yatırımlarının da kentin ekonomisine, istihdamına önemli katkılar yaptı. Konserleri, festivalleri ve etkinlikleriyle Antalya’ya renk katan EXPO, için olağanüstü bir çaba harcadı. Şüphesiz ki, Botanik EXPO organizasyonu, dünyada terörün tırmandığı, ülkemizde de bir terör örgütünün darbe girişiminde bulunduğu şansız bir döneme rastladı. Buna rağmen, Antalya çok güzel, çevre dostu bir alan kazandı, çok sayıda etkinlikle farkındalık projeleri gerçekleştirildi ve 3 milyon ziyaretçimiz oldu” dedi. 

YEŞİL ŞEHİR ANTALYA
EXPO ile Antalya’nın önünde çevre konusunda yeni ufuklar açıldığını anlatan Başkan Türel, “Bu konferansın bize yeşil şehir Antalya için yeni fikirler vereceğinden şüphe duymuyorum. Yeşil şehir dediğimizde sadece ağaçlarla, bitkilerle donatılmış bir şehirden bahsetmiyoruz. Geri dönüşümüyle, dönüştürülebilir enerjileriyle birçok hususta çevreye duyarlılık gösteren şehirlere yeşil şehir diyoruz” dedi.

EXPO ALANI BOTANİK PARK OLARAK KALACAK
EXPO’nun 6 aylık bir organizasyon olarak kalmayacağını, bahçeleri ve sosyal alanları ile Antalya’nın turistik cazibe merkezlerinden birisi ve botanik parkı olarak kalacağını ifade eden Türel, “Communities in Bloom topluluğu ile yarışmaya da devam edeceğiz. Çünkü ağaç ve çiçek yarışı dünyanın en güzel, en faydalı yarışlarından birisidir. Bizler, birlikte bu yarışı uluslararası dostluk yarışına dönüştürdük. Çocuklarımıza yeşil şehirler ve barış içinde bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. Aramızda bulunan dünyanın farklı şehirlerinin temsilcilerine de seslenmek istiyorum. Birbirimize çiçek vererek kurduğumuz bu dostluğu her alanda işbirliğine dönüştüreceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Yazar: Haberci
antalya expo expo alanı menderes türel
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.