Yemen'de insanlık dramı yaşanıyor

Savaş altında olan ve binlerce sivilin öldüğü Yemen'de insanlık dramı yaşanıyor. Türk ekipler, bölgedeki insanların durumu için seferber olmuş durumda.

Yemen'de insanlık dramı yaşanıyor

Suudi Arabistan'ın saldırıları altında olan ve Husilerle karşıt grupların savaştığı Yemen'de sivil vatandaşlar yaşam mücadelesi veriyor. Türkiye'den giden Yeryüzü Doktorları ve Kızılay, Yemen'de yaraları sarmaya çalışıyor. 

Yeryüzü Doktorları ve Kızılay'dan bir heyetle Yemen'in güneyindeki Aden kentine gitti. Heyet, yaralıların tedavi edilmesi ve ihtiyaç tespiti yapmak amacıyla bölgede incelemelerde bulundu. 
 
Yemen’e yardım için hazırlıklarını tamamlayan Türk Kızılayı, bölgedeki heyetiyle ihtiyaç tespiti çalışmaları yürütüyor. Yemen’de ciddi boyutlarda gıda sıkıntısı olduğunu belirten Genel Başkan Vekili Dr. Kınık, "Aden'de 6 bin bina yıkılmış, ayakta büyük bina kalmamış. Yemende gıda sıkıntısı had safhada. 250 bin çocuk ciddi beslenme bozukluğu yaşıyor. Aden’in ayakta kalan 3 hastanesinden biri olan Es-Sadaka Hastanesi ve Katar Kızılayı yaralı bakımını üstlenmiş, şehirde 10 bin yaralı var. Türk Kızılayı olarak bizde Aden Valiliği, BM ve STK yetkilileri ile yardımlarımızın güvenliği ve işbirliği imkanlarını konuştuk" dedi.
 
Aden Halk Sağlığı Dairesi Genel Müdürü Dr. Elhad Lesur ise Türk Kızılayı'na ve Yeryüzü Doktorları’ndaki görevli doktorlara Yemenli kardeşlerine yardımlarından ötürü teşekkürlerini ifade etti. Lesur, Türk ve Yemen halklarını birleştiren tarihten gelen güçlü bağların olduğunu söyledi. 

Yazar:
kızılay yeryüzü doktorları yemen aden kenti Es-Sadaka Hastanesi Katar Kızılayı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.