İstanbul'da polise Bylock operasyonu: 125 gözaltı kararı

FETÖ mensuplarının kullandığı kriptolu görüşme programı ByLock ile ilgili İstanbul'da polise yönelik operasyon yapıldı. 125 gözaltı kararının olduğu yeni dalgada, 81 polis yakalanarak gözaltına alındı. Gazeteci İsmail Saymaz da, By Lock röportajı nedeniyle soruşturma geçiriyor.

İstanbul'da polise Bylock operasyonu: 125 gözaltı kararı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan ve FETÖ terör örgütünün haberleşme sistemi ByLock'u kullandığı iddia edilen 125 polis hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bugüne kadar yapılan 3.üncü büyük dalga olan operasyonda İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 125 polisin ismi geçiyor. Gözaltı kararının ardından harekete geçen İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sabah saatlerinde düzenledikleri operasyonlarda 81 polisi gözaltına aldı. İstanbul'da daha önce düzenlenen iki ByLock operasyonunda, aralarında eski Narkotik Şube Müdürü Özcan Bulduk'un da bulunduğu 181 polis tutuklanmıştı.

Bu arada Hürriyet'ten İsmail Saymaz, Amerika'ya gidip, ByLock programının patentini almak için "Sadece kredi kartımı verdim" diyen bir kişiyle röportaj yaptı ve o kişiyi "ByLock'un sahibi" diye tanıttı. Röportajın genelinde ByLock'un FETÖ için yeterince önemli olmadığı özellikle vurgulanıyordu. FETÖ, örgüt içi iletişimde bu programı kullandığı için, ByLock FETÖ'yü çözme ve çökertme aracı olarak devletin eline geçmiş önemli bir aygıt oldu ancak röportajda tam tersine "ByLock hiçbir şeydir" algısı özellikle vurgulandı.

Medyada FETÖ'ye yakın isimler, röportajın hemen ardından "ByLock yalanı çöktü" yazıları yazmaya başladı. Röportaj yapılan kişi, açıklamalarında "ByLock'ta darbe planı yapılmadığını" ve FETÖ'cülerin burada örgüt yönetmek yerine sadece birbirlerine dualar gönderdiğini ileri sürdü.

ByLock’un kuruluşundan bu yana patentini elinde bulunduran David Keynes ile İsmail Saymaz'ın yaptığı röportaj sonrası Hürriyet gazetesine soruşturma açıldı.

Yazar: Haberci
bylock operasyonları bylock kullanan polisler hürriyet bylock röportajı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.