Saat kaç? Facebook ve Instagram saati neden geri. İşte cevabı!

Türkiye'de bugün 200 binden fazla kişi 'Saat kaç' diye arama yaptı. Bunun nedeni telefon ve bilgisayarların otomatik saatleri geri alması. Google'de bu durumu sorgulatanlar yanlış saat seçeneği ile karşılaşıyor. Kış saati uygulaması neden uygulanmadı?

Saat kaç? Facebook ve Instagram saati neden geri. İşte cevabı!

Kış saati uygulaması bu yıl Türkiye'de uygulanmadı. Fakat teknolojik cihazların hepsi saatleri gece yarısından sonra 1 saat geriye aldı. Saat kaç, saat şuan da kaç, saatler geri mi alındı, gibi pek soru arama motorlarına yazıldı. Şu an Türkiye'de saatin kaç olduğu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Kış saati uygulamasının kafaları karıştırmasıyla beraber "saatler ileri mi alınacak yoksa geri mi alınacak, şuan Türkiye'de saat kaçı gösteriyor, saatler ileri mi alındı" gibi sorular sorulmaya başlandı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 26 Mart 2016 tarihinden itibaren bütün yurtta saatlerin bir saat ileri alınması şeklinde başlayan yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, güneş ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla tüm yurtta saatlerin yeniden düzenlenmesi hakkındaki 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan "30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması" ibaresi de yürürlükten kaldırıldı.

Peki bu neden yapıldı? Başta sosyal medya yazılımları olan Facebook ve Instagram'da saat sorunu. Paylaşılan bir içerik 1 saat öncesi yapılmış gibi işlem görüyor. Instagram'da yazdığınız bir yazı bir saat öncesi yazılmış gibi oluyor. Kış saati uygulaması Türkiye'deki milyonlarca insanın analog saatlere bakmasına neden oldu? Kim bilir belki de analog saatler en güvendiğimiz cihazlar olmalı. 

Şu an saat:


Yazar: Haberci
saat kaç şuan saat kaç kış saati uygulaması facebook saat sorunu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
süleyman     2017-02-02 mesaj yazdığımda 1 saat geri gösteriyor ayarlıyamıyorum masa üstü bilgisayar yardımcı olurmusunuz tşk
Ilayda     2016-11-26 Ama bende +2moscova yok
p5kpl     2016-11-08 +3 lerden biri seçilecek ve sonra agin sagladigi saati kullan isaretlenecek
leyla     2016-11-05 Bende +2 moskova yok ve bütün +2leri yapsamda dúzelmiyor facebookun 1 saat önce demesi sorunu neden acaba
Serdar     2016-11-04 TEŞEKKÜR Ederim Zehra hanım İşe yaradı.
Zehra     2016-11-02 Saat dilimini +2 moscova yapin duzelir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.