ABDden İstanbul için istihbarat uyarısı. Bunu ABD 11 Eylül de yapmıştı

ABD Dışişleri Bakanlığı, İstanbul için seyahat uyarısı yaptı. Konsolosluk personelinin de tahliyesini isteyen ABD, yeni bir saldırı istihbaratı aldıklarını açıkladı. ABD, 11 Eylül'de güvenlik endişesi taşımış ve böyle bir karar almıştı. İşte o gelişmeler.

ABDden İstanbul için istihbarat uyarısı. Bunu ABD 11 Eylül de yapmıştı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'daki Başkonsolosluk için önemli bir uyarıda bulundu. Bakanlık, İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli personelin ailelerinin Türkiye’den ayrılması yönünde karar aldı. Peki ne oluyor?

Dışişleri Bakanlığı, 29 Ekim’de yayınladığı “Türkiye’ye Yönelik Seyahat Uyarısı”nda bu kararın radikal örgütlerin, İstanbul’da yaşayan ya da sık sık bu kente gelen Amerikan vatandaşlarına yönelik saldırı çabalarında artış olduğu yönünde istihbarat bilgileri üzerine alındığını açıkladı. Açıklamada bu uygulamanın İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli personelin aileleriyle sınırlı olduğu, başta büyükelçilik olmak üzere diğer kentlerdeki misyonların bundan muaf olduğu belirtildi. Dışişleri Başkanlığı, ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nun tam kadro olarak çalışmaya devam edeceğinin de altını çizdi.

ABD vatandaşlarının Türkiye’nin güneydoğusuna yönelik seyahat yapmaktan kaçınmaları uyarısında bulunan Dışişleri Bakanlığı, tüm ülkede seyahat etmenin risk içerdiği değerlendirmesinde de bulundu. Bakanlık, bu gelişmelerin ülkedeki güvenlik durumu üzerinde yaratacağı etkileri izlemeyi sürdüreceğini açıkladı. 

Amerika’nın Sesi adlı bir sitenin diplomatik kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Türkiye’de konsolosluk personelinin ailelerin tahliyesi yönünde bir kararın daha önce 11 Eylül gibi çok ciddi güvenlik endişesi dönemlerinde uygulandığı belirtildi. Böyle bir uygulamanın geniş çaplı bir güvenlik endişesine işaret eden bir durum olduğu vurgulandı. 

PEKİ NE OLACAK?
ABD'nin güvenlik ile ilgili yaptığı bu açıklama, İstanbul'da patlama olacağı sorusunu akıllara getiriyor. 11 Eylül gibi bir saldırıda böyle bir kararı alan ABD'nin yaptığı bu uyarı konusunda Türkiye'nin istihbari örgütlerinden bir açıklama yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

İŞTE O AÇIKLAMANIN TÜRKÇESİ

ABD Dışişleri Bakanlığı ABD Türkiye. Genelinde terörist gruplarla artan tehditleri vatandaşları uyarmaya devam   güneydoğu Türkiye'ye seyahat önlemek ve dikkatle ve ülke çapında seyahat risklerini göz önünde ABD vatandaşlarının. ABD Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'da ABD Başkonsolosluğu gönderilen çalışanların aile üyeleri ayrılışını sipariş 29 Ekim 2016, kararı yansıtmak için bu seyahat Uyarı güncelliyor. Dışişleri Bakanlığı aşırılık yanlısı gruplar ikamet veya sık sık İstanbul alanlarda ABD vatandaşlarını saldırmak için agresif çabaları devam etmektedir gösteren güvenlik bilgilere dayanarak bu kararı verdi. Başkonsolosluk, açık ve tam kadrolu olarak kalır. 

Bu düzen değil Türkiye'deki diğer Amerikan diplomatik mesajlar için, sadece ABD İstanbul Başkonsolosluğu için de geçerlidir. Bölüm ülkedeki genel güvenlik durumuyla ilgili bu gelişmelerin etkisini izlemeye devam ediyor. Bu 24 Ekim 2016 tarihli Seyahat Uyarı değiştirir.

Ankara Valisi, acil geçenlerde-uzatılmış devlet otoritesi altında hareket ve Türkiye'deki şehirler karşı rapor terörist tehditlerin temelinde Kasım 30. Bölümü kadar Ankara ili tüm gösteriler yasakladı etkilerini izlemeye devam acil devam eden hal; Ankara, İstanbul, Gaziantep, ve Güneydoğu genelinde son zamanlarda yaşanan terör olayları; yinelenen tehditler; polis ya da askeri faaliyetlere görünür artışlar; ve dolaşımı üzerindeki kısıtlamalar için potansiyel onlar güvenlik ve Türkiye'de ABD vatandaşlarının refahı ile ilgili olarak. Gecikmeler veya güvenlik güçleri, bazı kişiler tarafından gözaltına alınan veya tutuklanan ABD vatandaşlarının konsolosluk erişimin reddi de devam edip, Türk vatandaşlığını sahiptir. 

Dış ve ABD'li turist açıkça Türkiye'deki uluslararası ve yerli terör örgütlerinin hedefi olmuştur. Geçen yıl, aşırılık Fransa, Belçika, Almanya, Mali, Bangladeş, Tunus ve Türkiye'de saldırılar gerçekleştirdi. havacılık hizmetleri, metro, otobüs, köprü, otobüs terminalleri ve deniz taşımacılığı da dahil olmak üzere önemli olaylar, turistik mekanları, restoranlar, ticari merkezler, ibadet yerleri ve ulaşım merkezleri, Türkiye'de ek saldırılar, oluşabilir. Radikaller ayrıca Batılılar ve ABD vatandaşlarını kaçırmaya ve suikast tehdidinde bulundular. ABD vatandaşları, kişisel güvenlik planları gözden olayları bozduğu için yerel haberleri izlemek, ve her zaman uyanık kalması hatırlatılır.

Türkiye'deki ABD Hükümeti personeli Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ güneydoğu illerinde kısıtlamaları seyahat etmek tabi kalır. Özellikle, ABD'nin Türkiye Misyon tehdit ve gösteriler de dahil olmak üzere, güvenlik nedenleriyle, kısa sürede bu alanlara kendi personeli tarafından hareketlerini yasaklayabilir. Nedeniyle böyle Gaziantep, Van 12 Eylül bombalama 20 Ağustos intihar saldırısında, nedeniyle Suriye'de devam eden Türk askeri faaliyetine misilleme saldırıları için potansiyel olarak şiddet son eylemleri, için, ABD vatandaşlarının büyük kente seyahat erteleme teşvik edilmektedir Suriye / Türk sınırına yakın merkezleri. Son olarak, Türkiye Hükümeti Suriye ile olan sınırını kapattı. Türkiye'ye Suriye'den sınır geçişleri gezgin Türkiye'den Suriye'ye girdi bile yasaktır. tehlikeden acil tıbbi tedavi ya da güvenliğini isteyen bireyler vaka bazında bir durumda değerlendirilir. 

Elçilikler ve Konsolosluklar

Yazar: Haberci
abd uyarısı abd seyahat uyarısı abd dışişleri uyarı abd istanbul uyarısı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.