Özal ailesi bu haberle yıkıldı.Turgut Özalın kardeşi vefat etti

Türk siyasetine 1980 öncesinde yön veren isimlerden birisi olan ve 2 dönem Tarım bir kezde İçişleri Bakanlığı yapmış olan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi Korkut Özal 87 yaşında vefat etti. Korkut Özal'ın ölüm haberini alan yakınları Üsküdar Altunizade'de bulunan evine geldi.

Özal ailesi bu haberle yıkıldı.Turgut Özalın kardeşi vefat etti

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kardeşi, eski Tarım ve İçişleri bakanlığı yapmış olan Korkut Özal,  İstanbul'daki evinde 87 yaşında hayatını kaybetti.  Türk siyaset sahnesinde 1980 öncesi aktif olan Korkut Özal, bugün saat 04.40'ta  İstanbul'daki evinde solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle vefat ettiği bildirildi. Daha öncede ağır bir trafik kazası geçirmiş olan ve uzun yıllar tedavi görmüş olan Korkut Özal'ın ölüm haberini alan yakınları Üsküdar Altunizade'de bulunan evine geldi.

CUMA GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK  

Özal'ın cenazesi, 4 Kasım Cuma günü Fatih Camisi'nde kılınacak öğle  namazına müteakip Yeni Topkapı Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

KORKUT ÖZAL KİMDİR?

29 Mayis 1929'da Malatya'da Hafize ve Mehmet Siddik Ozal'in 3. cocuklari olarak dunyaya geldi. Haziran 1951'de Istanbul Teknik Universitesi (ITU) Insaat Fakultesi'nden Insaat Yuksek Muhendisi olarak mezun oldu. Eylul 1951'den Mart 1961 tarihine kadar Devlet Su Islerinde (DSI) Malatya Sube Bas Muhendisi, Elazig Bolge Muduru ve Genel Mudurluk Isletme Dairesi Reisi olarak hizmet veren OZAL 1956-57 yillarinda ABD'de Su Kaynaklari Sistem Planlamasi ve Yeralti sulari konularinda ihtisas yapti. Kendisine yapilan bir teklifi kabul ederek Eylul 1960'da part-time ve Mart 1961'den sonra da full-time olarak Ortadogu Teknik Universitesi'nde (ODTU) ogretim uyesi olarak universite hocaligina baslayan OZAL, Lisans ve Lisans-Ustu seviyelerde Su ve Toprak Kaynaklari Gelistirilmesi, Akarsuyapilari ve Muhendislik Ekonomisi alanlarinda dersler verdi ve arastirmalar yonetti. 1965 yilinda yuksek verimli Meksika tipi bugdaylarin Turkiye'ye adaptasyonu calismalarinda yer aldi. Mayis 1967'de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani'nin kendisine yapmis oldugu teklifi kabul ederek Turkiye Petrolleri Ananim Ortakligi (TPAO)
Genel Mudurlugu'ne atandi.Mayis 1971'e kadar devam eden bu gorevinde, ODTU'deki ogretim uyeligine ilaveten TPAO, PETROKIMYA, IPRAs VE IPRAGAZ sirketlerinin idare meclislerine baskanlik yapti. 12 Mart Askeri mudahalesini muteakip ODTU'deki ogretim uyeligine donen OZAL, Ekim 1971'de ozel sektorde calismaya basladi.Ekim 1973'de Milli Selamet Partisi'nce (MSP) kendisine yapilan adaylik teklifini kabul eden OZAL aktif politikaya atildi. 1973 ve 1977 secimlerinde Erzurum secim bolgesinden Milletvekili secildi. 12 Eylul 1980'e kadar devam eden aktif politika hayatinda iki defa Tarim ve bir defa da Icisleri Bakanligi gorevlerinde bulundu. 12 Eylul 1980 askeri mudahalesi siyaset hayatini sona erdirdigi OZAL, 25 Eylul 1980'de agir bir trafik kazasi gecirdi. Muteaddit ameliyatlar ve rehabilitasyon icin uzun sure hastanede kaldi. Aralik 1981'de yapilan bir teklifi kabul ederek Kar-Zarar Ortakligi (KZO) esaslarina gore tahvil cikararak toplayacagi kaynaklari yine ayni esaslar dahilinde nemalandirmak uzere kurulmus bir sermaya sirketinin Idare Meclisi Baskanligi ve Genel Mudurlugu gorevlerini yuklendi. Islam Bankaciligi, Uluslararasi Petrol Ticareti ve Yurtdisi Insaat Hizmetleri alanlarinda basarili faaliyetler gosteren sirketlerin kurucusu ve ust yoneticisi olarak gorev yapti. Agabeyi Turgut OZAL'in kurucusu ve lideri oldugu Anavatan Partisi'nin 6 Kasim 1983 Genel Secimlerinde ezici bir secim galibiyeti ile tek basina iktidar olmasi ve Turgut Ozal'in Basbakan olarak aktif politikaya girmesi uzerine OZAL is ve ticaret hayatindan tedricen ayrildi.

Yazar: Yusuf Ay
Korkut özal öldü Turgut özal kardeşi vefat etti özal ailesi vefat
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.