escort bayan

Erdoğandan İslam ülkelerine FETÖ uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere FETÖ uyarısı yaptı. Okulları kapatmalarını isteyen Erdoğan, vakıf bünyesindeki okullara öğrencilerin verilmesini istedi.

Erdoğandan İslam ülkelerine FETÖ uyarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı’na katıldı. Konferansta; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da hazır bulundu.

İİT üyesi ülkelerin kadından sorumlu bakanlarının da katıldığı konferansta ‘15 Temmuz Kadınları’ adlı belgeselin de gösterimi yapıldı. İslam ülkelerinin kalkınmasında kadınların rolünün ve imkânının tüm yönleriyle ele alındığı konferansta Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

Geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul'da toplanan 13. İslam Zirvesi’yle birlikte, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanlığını devraldıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan dönem başkanlığını, İslam âleminin ve İİT üyesi ülkelerin ciddi sınamalardan geçtiği bir dönemde, en verimli şekilde değerlendirmenin çabası içinde olduklarını söyledi.

İNANANLAR KARDEŞTİR AMA
İİT gündeminde yer alan temel meselelerin çözümü için mutlaka yakın iş birliği içinde olunması ve ortak hareket edilmesi gerektiğini belerten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zira İslam âleminin içinde bulunduğu en büyük sıkıntı, Rabbimizin emri istikametinde değil de ne yazık ki –tersi demek istemiyorum, o da bize yakışmaz- ona uzak bir tavır içerisinde yaşamamızdan kaynaklanıyor. ‘İnananlar kardeştir’ diyoruz; ama ne yazık ki kardeşliğimizin gereğini yerine getirmiyoruz. ‘Hepiniz toptan sımsıkı Allah’ın ipine sarılın’ hükm-ü ilahisi mevcut; ama toptan sımsıkı Allah’ın ipine değil, başka yerlere sarılanlar var. Bu şekilde dağınıklık içinde olan bir İslam dünyası var” değerlendirmelerinde bulundu.

Filistin meselesi başta olmak üzere, uzun zamandır İslam dünyasının gündeminde olan sorunlar henüz çözülememişken, önüne sürekli yeni ve daha büyük sınamalar çıktığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgemizde ve dünyanın her köşesinde dökülen kanlara, yitirilen canlara, uygulanan zulümlere, yaşanan mağduriyetlere baktığımızda sıkıntıyı hep Müslümanların çektiğini görüyoruz. Daha acısı, dökülen Müslüman kanlarının büyük bölümünün faillerinin de yine Müslümanlar olmasıdır. Müslümanların yaşadıkları coğrafyaların imkânları ve zenginlikleri başkaları tarafından kullanılıyor, ama yitirilen canlar hep bizden oluyor. Bu çarpıklığın daha fazla devam etmesine izin veremeyiz” diye konuştu.

DAHA NE KADAR TAHAMMÜL EDECEĞİZ?
“Bugün Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da ve daha pek çok yerde ortaya çıkan meselelere, Müslümanlar kendileri niçin çözüm bulamıyor? Etnik ve mezhebi ayrışmalara dayalı çatışmalar daha ne kadar sürecek? Müslümanların erkekleri katledilir; kadınları, çocukları, yaşlıları her türlü zillete maruz bırakılırken, İslam dünyası tek bir anını dahi nasıl huzurlu geçirebilir? Dışarıdan aranan kurtarıcıların zaten sorunların sebepleri olduğunu görmek için daha ne kadar acı çekmemiz gerekiyor? Coğrafyamızda bir asırdır oynanan bu kirli oyuna daha ne kadar tahammül edeceğiz?” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu sorulara samimi cevaplar aramayan bir Müslüman, kalbiyle ve zihniyle esarete teslim olmuş demektir. İslam ise, kalbi ve zihni özgür olanların dinidir, bunu böyle bilmemiz lazım. Çünkü iradesini başka bir güce ram eden Rabbine sırtını dönmüş demektir. Hiçbir Müslüman böyle bir duruma düşmez, düşemez” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Açık konuşacağım: Ben, diğer tüm sıfatlarımdan ari şekilde, Türkiyeli bir Müslüman olarak, Suriye’de yaşananlardan hicap duyuyorum. Irak’ta yaşananlardan hicap duyuyorum. Afganistan’da yaşananlardan hicap duyuyorum. Somali’de, Yemen’de, Libya’da yaşananlardan hicap duyuyorum. Akdeniz’de, Ege’de derme-çatma deniz araçlarıyla, sınır kapılarında itilip kakılma pahasına Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan Müslümanları gördükçe utanıyorum, hicap duyuyorum. Ama bir taraftan da hırsım artıyor, kinim artıyor. Dergilerinin kapağına Aylan bebeğin resmini basmak suretiyle ondan bir şeyler kotarmaya çalışanları gördükçe kinim artıyor, hırsım artıyor. Çünkü dürüst değiller, samimi değiller. Aylan bebeği acaba oralara atan, iten sebepler ne, nasıl oldu bunlar, oraya nasıl geldi? Ümran bebeğin resmini kalkıp da ekranlara getirmek, dergilerin kapağına basmak iş değil. Onları o hale getirenler kim? Önce bunun hesabını verelim, bunu soralım. Botların içinde 70 kişi, 100 kişi; botu şişlemek suretiyle batıran o batı zihniyetini biz acaba ne zaman zihinlerimizde batıracağız, bunu soralım. Müslümanların içine düştüğü, düşürüldüğü bu zillete isyan etmeyenin, bırakın imanını, insanlığından şüphe ederim. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak, eğer dünyadaki Müslümanların tüm bu meselelerinin çözümü için samimi ve kararlı bir çalışma ortaya koyamazsak, bu ismi, bu temsili hak etmemiş oluruz.”

Türkiye’nin İİT dönem başkanlığında yeni genel sekreter ile birlikte bu konularda, Müslümanların yüzünü güldürecek, yüreğindeki umudu canlandıracak adımlar atmanın çabası içinde olmayı sürdüreceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ve Irak’tan gelen yaklaşık 3 milyon mülteciyi topraklarında barındıran, bölgede yanan ateşi söndürmek için her riski göze alan bir ülke olarak, daha fazla sorumluluk üstlenmeye hazır olduklarını söyledi ve “2 milyon 700 bin Suriyeli kardeşimizi biz topraklarımızda barındırıyoruz, 300 bin Iraklıyı topraklarımızda barındırıyoruz. Şu anda Irak’taki Musul, Kerkük, Telafer ve bunun yanında Sincar, buralardaki gelişmelerde neler olabilir meçhul, fakat biz hazırlılarımızı yine yapıyoruz. Ama birileri de bize akıl veriyor, diyorlar ki, Irak’la bu kadar ilgilenmeyin, Suriye’yle ilgilenmeyin. Ne yapacağız? Siz tribünden seyredin. Yahu Suriye’ye 950 kilometre sınırı olan biziz, 350 kilometre Irak’a sınırı olan biziz, bombalar atıldığı zaman bize de düşüyor, bizi vuruyor, biz nasıl buna duyarsız kalırız” ifadelerine yer verdi.

Aradan geçen 10 yılda her iki konuda da ciddi ilerlemeler kaydedildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak henüz arzu ettiğimiz yerin çok uzağında bulunduğumuzu görüyorum. Biz, kendi ülkemizin eğitimden sağlığa, istihdamdan kadına yönelik şiddetle mücadeleye kadar bu alanda kaydettiği gelişmeleri önemli görüyoruz. Bugün burada, Teşkilat ve üye ülkeler olarak, mutlaka geçmiş 10 yılın muhasebesi yapılacaktır. Bu muhasebe, aynı zamanda önümüzdeki yıllara da ışık tutacaktır” dedi.

Kadınların istihdam ve karar alma mekanizmalarına tam katılımları sağlanmadan, ülkelerine kendilerinden umulan katkıyı vermelerini beklemenin gerçekçi olmayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anne ve çocuk sağlığı, kızların eğitim-öğretimi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi konularının şahsım, eşim ve ülkem için özel öneme sahip meseleler olduğunu bilmenizi istiyorum. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi ve Kadın Konferansı dönem başkanlıkları sıfatlarımız çerçevesinde, tüm ülkelerdeki bu yönde atılacak adımlara her türlü desteği veriyoruz, vermeyi de sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

FETÖ UYARISI
Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin liderlerini FETÖ konusunda uyararak, "Bunların okullarına el koymanızı, vakfımız vasıtasıyla oradaki eğitime devam ettirilmesini sizden rica ediyorum. Türkiye ve Türk. Artık bu isimleri kullanamazlar, yasaklanmıştır. 2016-2017 eğitim döneminden itibaren bunların aldıkları diplomaların artık bizim ülkemizde geçerliliği yoktur" dedi.

 

Yazar: Haberci
erdoğan islam ülkeleri erdoğan fetö konuşması islam işbirliği teşkilatı islam ülkeleri fetö
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.