Maliye Bakanı borçlulara müjde verdi. Vergi affı için tarihi açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borcu olanlar için getirilen af ile ilgili müjdeyi verdi. Ağbal, uygulamanın başlayacağı tarihi açıkladı. Ağbay, FETÖ'den açığa alınan memur sayısına kamuoyu ile paylaştı.

Maliye Bakanı borçlulara müjde verdi. Vergi affı için tarihi açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2017 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2015 Kesin Hesap Kanun Tasarısı görüşmelerine katılarak bazı açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanlığı'nda 15 Temmuz sonrasında FETÖ kapsamında açığa alınan personel sayısını açıklayan Ağbal, "15 Temmuz sonrasında açığa alınan personel sayısı bin 694, açığa alınan personelin 232’si iade edilmiş, halen açıkta olan personel sayısı 445" dedi.

Konuşmasında vergi affına da değinen Naci Ağbal, "İyi günde vergisini ödeyen ama kötü günde vergisini ödemekte zorlanan vatandaşa mevcut sistem gerekli kolaylıklar getirmiyor. Üzerinde çalıştığımız bir düzenleme var. Bu düzenlemede borçlarını süresinde ödeyemeyen mükelleflerin geçmiş dönem ödeme performansı iyiyse, teminat, ödeme koşullarında vatandaşın anında bir çerçeve oluşturacağız. Şu anda kişinin durumu ne olursa olsun standart bir ürün sunuyoruz. Bunu 2017 ve sonraki yıllarda uygulanmak üzere başlatacağız. Vergi aflarına olan ihtiyaç azalacak. Vergisini süresinde ödeyen mükelleflere de geçmiş yılların performansı ’pekiyi’ ise, geçmiş 3-5 yılda hiçbir vergi taksidini aksatmamışsa, vergi denetimlerinde hiçbirisinde sıkıntı çıkmamışsa, bu mükellefe bir ödül vermek lazım. Böyle bir mükellefe vergi oranlarında indirim yapalım. Hedef kitlemiz küçük ve orta ölçekli işletmeler olmalı. Orada da geriye dönük ödeme performansı iyi olanlara ileriye dönük vergi kredisi sistemi gibi bir sistem getirmeli. Bunun maddeleri de hazır" diye konuştu. 

Ağbal, borç yapılandırması için 5 milyon 624 bin 622 müracaat alındığını belirterek, süreyi 25 Kasım’a kadar uzattıklarını açıkladı. 

Yazar: Haberci
vergi borcu vergi borcu yapılandırması bakan naci ağbal bakan vergi borcu açıklaması
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.