HDPli milletvekillerine terör operasyonu. Dokunulmazlık kalktı. 11 kişi gözaltında

İçişleri Bakanlığı, aralarında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ gibi isimlerin olduğu 11 milletvekiline terör operasyonu yaptı. İfade vermeye gelmeyen milletvekillerinin, PKK terör örgütü propogandası yapmak gibi suçlarla fezlekesi bulunuyordu.

HDPli milletvekillerine terör operasyonu. Dokunulmazlık kalktı. 11 kişi gözaltında

HDP'li milletvekillerine şok. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının görüşülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl'de Cumhuriyet Savcılarına verdiği talimatla HDP'li milletvekillerine operasyon yaptı. "PKK terör örgütü propagandası yapmak", "suçu ve suçluyu övmek", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "silahlı  terör örgütüne üye olmak", "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs" gibi suçlardan fezlekesi bulunan 11 isim gözaltında.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine verdiği talimatlar doğrultusunda, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen  Yüksekdağ'ın yanı sıra Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris  Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım hakkında yakalama işlemi gerçekleştirildiği ifade edildi.

Hakkında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğunun tespit edildiği, gözaltı kararları olan Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ve Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin devam ettiği belirtildi.

HDP'li bazı milletvekillerinin; Diyarbakır, Şırnak,  Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik  soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için gözaltına alındıkları bildirildi. 

DOKUNULMAZLIKTAN SONRA 
Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından milletvekillerinin yargılanmasına başlanmıştı.

DEMİRTAŞ: KENDİ AYAĞIMIZLA GİTMEYECEĞİZ
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, anayasa değişikliğinin  ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hiçbir arkadaşımız ifade vermek üzere mahkeme ve savcılıkların davetine gönüllü gitmeyecekler. İfademizi almak  isteyenler bizi zorla götürecekler. Şimdiden hakim ve savcılara söylüyorum  şimdiden hazırlık yapsınlar. Biz hazırız. Bunlar artık siyasi krizdir. Tıpış  tıpış kendi ayağımızla gitmeyeceğiz. Ya tutuklama ya yakalama ya da zorla getirilme" ifadelerini kullanmıştı.

Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet  Başsavcılıklarınca yürütülen terör soruşturmalarına ilişkin HDP'li  milletvekillerine yönelik başlatılan operasyon kapsamında bazı isimler gözaltına  alındı. Bunlardan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın Diyarbakır Cumhuriyet  Başsavcılığının yürüttüğü terör soruşturması çerçevesinde, daha önce çağrılmasına  rağmen ifadeye gitmediği gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesince "Terör örgütü propagandası yapmak ve silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan Yüksekdağ  hakkında mahkemeye zorla getirilmesi kararı verilmişti.

DEMİRTAŞ'A DİYARBAKIR'DA EVİNDE GÖZALTINA 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, 6-8 Ekim olayları ile  PKK/KCK'ya yönelik yürütülen terör soruşturması kapsamında Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındığı belirtildi. Öte yandan, Mersin ve Midyat Cumhuriyet Başsavcılıkları, "hakaret" ve  "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından hakkında yürütülen dört  soruşturmaya ilişkin Demirtaş'ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosuna yazı göndermişti.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı da "kamu görevlisine iftira" suçundan  hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara'da gözaltına alınan HDP Eş Genel  Başkanı Figen Yüksekdağ'ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet  Başsavcılığına talimat yazmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosundan, Demirtaş ve  Yüksekdağ'a ifade vermeleri için posta yoluyla tebligatta bulunulmuş ancak ifadeye çağrıldığını doğrulayan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, daha önce de  aldıkları karar gereğince ifade vermeye gitmeyeceklerini söylemişti.

SÜRECİN KISA ANALİZİ
HDP Merkez Yürütme Kurulu ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın  "Sokağa çıkın" çağrısı üzerine, terör örgütü PKK/PYD yandaşlarının Ayn el Arap  (Kobani) bahanesiyle 35 ilde gerçekleştirdiği şiddet olaylarında 2 polis şehit  olmuş, Diyarbakır'da yoksullara kurban eti dağıtan Yasin Börü ve üç arkadaşının  da aralarında bulunduğu 31 kişi hayatını kaybetmiş, 221 vatandaş ile 139 polis  yaralanmıştı.

Terör örgütü yandaşlarının saldırıları sonucu çok sayıda ev ve iş yeri  ile okul, kültür merkezi, müze ve yurt binasında hasar oluşmuş, olaylar nedeniyle  zarar gören esnafa devlet tarafından yaklaşık 50 milyon liralık ödenek  sağlanırken, şiddet eylemlerinin devlete maliyetinin 300 milyon liranın üzerinde olduğu belirlenmişti. 

Ayrıntılar netleştikçe gelecek. 

Yazar: Haberci
hdp terör operasyonu hdp gözaltına alınan milletvekilleri hdpde gözaltına alınanlar
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.