Başbakan Yıldırım'dan sert HDP'ye operasyon açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, HDP'li milletvekillerin gözaltına alınmasıyla ilgili sert konuştu. Yapılanın hukuka uygun olduğunu söyleyen Yıldırım, seçimle gelip terörle içi içe girenlerin bunun hesabını vereceğini söyledi.

Başbakan Yıldırım'dan sert HDP'ye operasyon açıklaması

Başbakan Yıldırım, ifade vermeye gitmeyen HDP'lilere operasyon konusunda bazı açıklamalarda bulundu. Hukukun önünde hiç kimsenin geçiş üstünlüğünün olmadığına dikkati çeken Binali Yıldırım, "Bütün vatandaşlarımız hukuk önünde eşittir. Yapılan işlem hukuk içerisine bir işlemdir.  Yani daha önce mahkemeler dokunulmazlıkları kaldırılan toplam 154 milletvekili  hakkında çağrı yapmışlar. Bunlardan HDP milletvekilleri dışında tamamı gitmiş  ifade vermiş ve yasal süreç devam etmektedir. HDP milletvekillerinden sadece bir  tanesi gitmiş, 54 tanesi bu çağrıya uymamıştır. Yani hukukun üstünlüğünü  tanımamışlardır. Dolayısıyla yapılan işlem mahkemelerin yaptığı çağrıyı yerine  getirmemesi üzerine gerçekleşen bir işlemdir. Gözaltı işlemi bu şekilde  gerçekleşmiştir" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA GÖNDERME
Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'li milletvekillerinin gözaltıları konusunda, "Seçimle gelenlerin gidiş yolu seçimle olur" değerlendirmesine ilişkin bir soruya da, "Seçimle gelen tabii seçimle gider, onda hiç kimsenin itirazı olamaz. Seçimle gelip, terörle iç içe girenler elbetteki bunun hesabını vermelidir. Orada işi birbirine karıştırmamamız lazım. Terörle siyaseti, milli iradeyi birbirine karıştırmamak lazım. Seçimle geldiniz, vatandaşlara hizmet ettiniz, vatandaşın hayatını kolaylaştırdınız, bir dahaki  seçimde ya devam edersiniz ya da göreviniz sona erer. Buradaki olay farklıdır. Buradaki iş tamamen yargısal bir faaliyettir. Seçilmiş olmasına rağmen terörle birlikte hareket eden, terörü teşvik eden ve terörü cesaretlendiren, lojistik  destek verenler ve bu tutumları nedeniyle de dokunulmazlıkları Anayasa değişikliği sona erdirilen milletvekilleri hakkında hukuki bir işlemdir. Bu  konunun net olarak ortaya konulması lazım. Vatandaşın kafasını karıştırmaya hacet yok." ifadelerini kullandı.

 

Yazar: Haberci
başbakan hdp açıklaması binali yıldırım hdp açıklaması hdpli vekillere gözaltı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.