Afganistan eğitimine Türk eli değdi

Taş ve toprak üzerinde eğitim gören Afganistanlı çocukların yardımına Türkiye koştu. Fakir halkın çocuklarına masa ve sıra yardımı yapıldı.

Afganistan eğitimine Türk eli değdi

İç savaş nedeniyle eğitim öğretimin aksadığı Afganistan'a, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yardım eli uzattı. TİKA, ülkenin kuzeyindeki Belh vilayetinin Çemtal ilçesinde bir liseye malzeme desteği sağladı.

Afganistan genelinde eğitimden sağlığa, tarımdan kapasite geliştirme kurslarına kadar yüzlerce projeyi hayata geçiren TİKA, Belh vilayetinin Çemtal ilçesindeki liseye masa ve sıra yardımı yaptı. TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afganistan halkına hiçbir karşılık beklemeden yaptığı yardımların bundan sonra da devam edeceğini belirtti. Yardımların Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk gereği gerçekleştirildiğini ifade eden Karadoğan, bu dostluğun bitmeyeceğini vurguladı.

Karadoğan, TİKA'nın eğitime destek projeleri kapsamında Çemtal ilçesindeki erkek ve kız öğrencilerin çift vardiya halinde eğitim gördüğü liseye 200 masa ve sıra desteği yaptıklarını aktardı.  Öğrencilerin masa ve sıraları olmaması nedeniyle yerde  eğitim gördüklerini, yapılan bu yardım sonrasında artık daha rahat bir şekilde eğitimlerine devam edebileceklerini söyleyen Karadoğan, 3 bin 760 öğrencisi bulunan liseye ayrıca 8 öğretmen masası ve sandalyesi teslim edildiğini söyledi.

Karadoğan, TİKA tarafından Afganistan halkının hizmetine sunulmak üzere halen birçok yeni projenin devam ettiğine de dikkati çekti. 

 

 

Yazar:
afganistan eğitim tika yurtdışı çalışmalar türkiye başbakanlık Afganistan Belh vilayeti
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.