HDP TBMM'den çekiliyor mu? Çalışmaları durdurma kararı nedir?

TBMM'de 9 milletvekili tutuklanan HDP, Meclis Grubu'nu durduma kararı aldı. HDP Eş başkanlarının yerine ise atama yapılıp yapılmayacağı belli değil. HDP ne yapacak, işte cevabı.

HDP TBMM'den çekiliyor mu? Çalışmaları durdurma kararı nedir?

Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra TBMM'de temsil edilen HDP MYK, bazı kararlar aldı.

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik. Komisyonlara ve Genel Kurul'a katılmayacağız" dedi. Bu karar HDP Meclis'ten mi çekiliyor? sorusunu akla getirsede aslında durum öyle değil. HDP'li vekiller genel kurul ve komisyon toplantılarına katılmayacak. 

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, "Meclis grubumuz ve merkez yürütme kurulumuzla birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda demokratik siyaset tarimizin en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısından yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde ev ev , mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, il il  dolaşarak halkımızın şikayet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, demokrasi, barış ve emek güçleri, STK, sendika ve meslek birlikleri ve inanç gruplarıyla tartışarak önerilerini alacağız. Tüm bu istişareler sonucunda yapılan önerileri değerlendirip sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Bilgen, "Eş Genel Başkanlık için vekaleten atama olacak mı?" sorusuna da, "Bunların hepsini önümüzdeki günlerde halkımızla tartışacağız. Bu ülkede yasama organının bir işlevi var mı, teknik tatışmaların anlamı var mı, halk karar verecek. Nerede, nereye kadar olacağımızı onlarla karar vereceğiz. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Böyle küçük ayrıntılarla tartışma yapmak yerine, bu kararın Türkiye için, dünya için ne ifade ettiğini görmek istiyoruz. Biz çok net bir açıklama yaptık, bu açıklamanın gereğini yapacağız. Gündemimizde halkla beraber kararı vermek var" diye yanıtladı.

Yazar: Haberci
hdp tbmm kararı hdp meclisten mi çekildi tutuklanan hdp milletvekilleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.