Eynerce Kavşağı'na çifte bakanlı açılış

Kocaeli'de yapımı tamamlanan Dilovası Eynerce Kavşağı, çifte bakan teşrifiyle açıldı. Köprünün 40 milyon TL yatırım bedeli bulunuyor.

Eynerce Kavşağı'na çifte bakanlı açılış

Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce 20 yıldır yapılamayan Dilovası Eynerce Kavşağı coşkulu bir törenle açıldı. Törene Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri R. Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Cemil Yaman, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr Tahir Büyükakın, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
 
Yapım maliyeti 17 milyon, kamulaştırmaları 23 Milyon TL’yi bulan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan toplam 40 Milyon TL’lik yatırım bedelli Dilovası Eynerce kavşağının açılışında bir konuşma gerçekleştiren Başkan Karaosmanoğlu, “Eynerce kavşağımız ilçemize, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu eserleri yaparken bazen engellerle karşılaşabiliyoruz. Ancak Kocaeli· olarak Bakanlarımız, Valiliğimiz, milletvekillerimizle ve herkesle ortak çalışıyoruz. Hangi problemimiz varsa, çözüm odaklı çalışıyoruz” dedi.
 
20 YILDIR YAPILAMIYORDU
“Bu kavşak 20 yıldır yapılamıyordu” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Gebze tarafındaki kavşağımız ve Dilovası’nın doğusundaki Eynerce Kavşağımızın en büyük problemi kamulaştırmaydı. Çözüm zordu ancak sanayicimizle, milletvekillerimizle, bakanlarımızla ve kentimizin bürokratlarıyla bir araya gelerek sonuca ulaştık, bundan sonra her projede ulaşmaya devam edeceğiz. Kocaeli’de sanayicilerimizle de ortak çok güzel işler yaptık. Birlikten güç kuvvet doğuyor. Bu sinerjiyi Kocaeli·’de yakaladık. İşte Dilovası Eynerce projemiz çözüm geliştirdiğimiz kavşaklardan biridir. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu projeleri bize bir bir sorduğunu da ifade etmek isterim. Eynerce kavşağımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Eynerce Kavşağının açılışında, Dilovası ilçesinde üst yapı ve altyapıda çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Dilovası ilçemizde eğitim hamlesini de gerçekleştirdik. Öğretmen ve okul açığı kalmayan Dilovası’nda, eğitimdeki başarı çıtası da her geçen gün yükselmeye başladı. Bütün hizmetlerin yapılmasında Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bakanlığında ve Başbakanlık görevinde bugünkü hizmetlerin talimatını veren Başbakanımız Binali Yıldırm’a çok teşekkür ediyorum. Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan’a da Kocaeli ile yakından ilgilendiği için de ayrıca teşekkür ediyorum. Dilovası hizmetlerin en güzeline layıktır. Bizim başarımızın sırrı birlik ve beraberliğimizdir” diye konuştu.

Kocaeli’miz bizim göz bebeğimizdir diyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, “Bu anlayışın hakkını verirseniz ülkemizin kalkınmasına da destek vermiş olursunuz.  Biz Kocaeli’nin Doğu-Batı yakasını bağladık. Bunla yetinmiyoruz, Kuzey Marmara otoyolunu da Dilovası’na bağlayacağız. Kocaeli de bugüne kadar 260 kilometre bölünmüş yol yaptık. AK Parti döneminde 6.5 milyar TL Bakanlığımız döneminde Kocaeli’ye yatırım yapıldı. Kocaeli için bu rakamı yukarıları çekeceğiz ve yatırımları artıracağız. Sanayi ve ticaret kenti Kocaeli·, Osmangazi köprüsü ile diğer yakaya ve komşu illere önemli bir hizmet gerçekleştirdik. İnşallah devamındaki otoyolları bitirerek Kocaeli’nin Ege'ye kesintisiz bağlanmasını da sağlayacağız. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile beraber güzel işler ortaya koyuyoruz. Dilovası’nın ve bu kavşağın eski halini bilenler bu hizmetin farkını da rahatlıkla anlarlar” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
KARAYOLLARI-BÜYÜKŞEHİR ORTAK YAPIMI
D-100 Karayolu üzerinde daha önce hemzemin kavşak olarak hizmet veren Eynerce Kavşağı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışması neticesinde yapıldı. Daha önceki yıllarda projesi hazırlanıp onaylanan, 1999 yılında  kamulaştırma işlemleri tamamlanamaması sebebi ile yapılamayan Eynerce Köprülü Kavşağı, 31 metre genişlik ve bir kilometre uzunluğunda yapılarak trafiğe açıldı. Söz konusu yolun geçtiği güzergah, ülkemizin en önemli trafik arterlerinden birisi olup, İstanbul’un Anadolu’ya bağlantısını sağlamakta, ayrıca yoğun sanayi bölgelerini birbirine entegre etmektedir. 

Yazar: Haberci
eynerce kavşağı kocaeli haberi eynerce yolu bitti mi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.