Günlük kiralık evlere KHK engeli

Günlük olarak kiralanan evlerle ilgili KHK ile engel geldi. Genellikle fuhuş gayri meşru ilişkiler için kullanılan bu evlerin kullanılması için önemli bir düzenlemeye gidildi.

Günlük kiralık evlere KHK engeli

Şehirlerde son zamanlarda moda olan günlük kiralık dairelere Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile engel getirildi. Artık bu evlerin kullanılması için bazı standartlar uygulanacak. Resmi Gazete'de yayımlanan 678 sayılı KHK ile günübirlik kiralık evler için mevzuatta düzenleme yapıldı. Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek.

KHK’nın 1. Bölüm 2. Maddesinde, "26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2’nci maddesinin birinci fıkrasına ‘bekar odaları,’ ibaresinden sonra gelmek üzere ‘günübirlik kiralanan evler’ ibaresi eklenmiştir" 

1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2’nci madde böylece şu şekilde olacak: "Otel, motel, han, pansiyon, bekar odaları, kamp, günübirlik kiralanan evler, kamping, tatil köyü ve benzeri her türlü, özel veya resmi konaklama yerleri ile özel sağlık müesseseleri, dinlenme ve huzur evleri, dini ve hayır kurumlarının sosyal tesislerinin sorumlu işleticileri, bu yerlerde ücretli veya ücretsiz, gündüz veya gece, yatacak yer gösterdikleri yerli veya yabancı herkesin kimlik ve geliş- ayrılış kayıtlarını, örneğine ve usulüne uygun şekilde günü gününe tutmak, genel kolluk örgütlerinin her an incelemelerine hazır bulundurmak, Devlet İstatistik Enstitüsüne, talebi halinde vermek zorundadırlar.”

BİLDİRİM YAPMAYANA CEZA
Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

Yazar: Haberci
khk resmi gazete günlük kiralık daire günübirlik daireler günlük daireye ceza
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.