KPSS Din Hizmetleri Testi sonuçları açıklandı

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi olan DHBT'ye girenlere müjde. Sonuçlar ÖSYM'nin resmi sitesinden açıklandı. Sonuçları öğrenmek için bunları yapmanız gerekiyor. 2017'de atama olacak mı, sıralama ile ilgili detaylar.

KPSS Din Hizmetleri Testi sonuçları açıklandı

2 hafta önce yapılan KPSS DHBT sonuçları kısa sürede açıklandı! ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları resmi sitede yayınlanıyor. 

Peki KPSS DHBT sınavına girenler 2017 de atama yapılacak mı? Sıralama önemi nedir? Sıralama cok önemli çünkü, puan sistemiyle atama yapılacak, bu sebeble puanınız ne kadar yüksek sıralamanız da o kadar yüksek anlamına geliyor. DHBT baraj puanı var mı? Evet var fakat fakat geçici öğretici ve vekil imam atamalarında baraj puanı 60 alma zorunluluğu vardır. Müftülüklere göre bu puan 50'ye çekilebilmektedir. Diyanet atamalarında ise baraj 50'dir. Gelelim 2017 de atama olacak mı? sorusuna 2016 da Diyanet 6 bin civarında personel aldı. 2017 de bir o kadar alım yapılacağı öngörülüyor. 

KPSS DHBT NEDİR?
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personeli seçme amacıyla ÖSYM tarafından sınav (DHBT) yapmaktadır. 

Testte katılımcılara ilk 20 soru (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşmaktadır. Konu başlıkları aşağıda verilmiştir:
a) İslam İnanç Esasları
b) İslam İbadet Esasları                      
c) Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)             
d) Siyer                                                           
e) İslam Ahlakı                       

İkinci 20 soru (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre farklılık göstermektedir. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılanlar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılanlar için İmam Hatip Okulları müfredatını içeren sorulardan oluşmaktadır. Konu başlıkları aşağıda verilmiştir:
a) Tefsir           
b) Fıkıh            
c) Hadis                                              
d) Akaid & Kelam                                                                 
e) İslam Tarihi                         
f) Dinler ve Mezhepler Tarihi
g) Dini Hitabet

KPSS DHBT SONUÇ SAYFASI

Yazar: Haberci
kpss dhbt sonuç sayfası dhbt baraj puanı dhbt atama yapılacak mı kpss dhbt nedir
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.