Burdur'da köylülerin hukuk zaferi

Burdur'daki bir krom madeninin dere ve göletlerine zarar verdiğini düşünün köylüler, Mahkeme yoluyla zararı tespit ettirdi.

Burdur'da köylülerin hukuk zaferi
Haberin galerisi için tıklayın!

Burdur'un Yeşilova, Niyazlar ve Dereköy Köyleri'nde yaşayanlar hukuk zaferi kazandı. Yıllardır, toz ve ağır metal saldığını iddia edilen krom madeninin çevreye verdiği zarar mahkeme yoluyla tespit edildi. 

Yıllardır gece gündüz tozdan zarar gördükleri tesiste yapılan tespite köylüler de destek verdi. Ellerindeki 'Maden Ocağı İstemiyoruz' pankartıyla tespit çalışmalarını izleyen köylüler adına konuşan Muharrem Bağlan, "Bu tesis yıllardır köyümüzü yaşanmaz hale getirdi. Köyümüzde her gün toz solumak zorunda kalıyoruz. Ölümlerin yüzde 75'i akciğer kanserinden olmaktadır. Gürültüden de duramaz hale geldik. Maden öğütme tesisinin bütün rusutabı Yeşilova Göletini akıyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN FOTOĞRAF GALERİSİNE TIKLAYINIZ.

Köy Muhtarı Sadık Balkır da, "Köy yollarımızı 70-80 ton tonajlı kamyonlar mahvetti, yollar yapılsa bile hemen bozuluyor, köyümüzün yolları çok bozuk ve toz içinde" dedi. İl Genel Meclisi üyesi ve çiftçilik yapan Nurettin Korkmaz da, "Yetiştirdiğimiz ürünleri Yeşilova göletinden sulama yaparak üretiyoruz. Bölgemizin kirazları ihraç ürünleridir, ancak analiz yaptırıyorlar ve analiz sonucu kalıntı bulduklarını söyleyerek kirazları geri gönderiyorlar, biz gölete rusubat karışmasını istemiyoruz, tesisin buradan kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

AĞAÇLAR KURUMUŞ HALDE

Mahkeme heyeti, köye 1 kilometre mesafedeki Nacioğullarına ait krom maden ocağını da inceledi. Köyün sınırlarında bulunan ocak Karaçam ormanın ortasında yeralmakta olduğu görüldü. Tesise girişte yine kurumuş ardıç ve tozdan etkilenmiş karaçamlar olduğu görüldü. Karaçam ormanının tam ortasındaki tesisi görün köylüler; "Bu tesisin olduğu alan da tıpkı çevresi gibi yemyeşil karaçam ormanıyla kaplıydı, şimdi etrafındaki ağaçlar tozdan kuruyor" diyerek, orman tahribatını dile getirdiler.

Niyazlar Köyünün dört bir yanını sarmış olan krom maden ocaklarının su kaynaklarına 1 km mesafede olması köylüleri tedirgin etmekteyken, yeni bir ocağın bu sulara, 50 metre mesafede açılmak istenmesi köylüleri daha da çok isyan erttirdi. 

ZARAR GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ

Söz konusu olayla ilgili Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu bir açıklama yaptı. Platform Sözcüsü Hediye Gündüz, tespitin tozuyla köylülere gece gündüz zarar veren Burdur Krom'a ait tesisten başladığını söyledi. Gündüz, "Mahkemenin tespit çalışmalarını öğrenen Burdur Krom firması, çalışmayı durdurarak tozu ve gürültüyü mahkeme heyetinden saklamaya çalıştı. Yıllardır köylüleri toza buluyan tesis, makinalarının büyük bölümünü, özellikle de öğütme tesisini çalıştırmayarak toz çıkmasına engel olup, toz yok demeye çalıştı. Ayrıca fabrikadan çıkan bütün rusubat yağmur sularıyla birlikte gölete taşınıyor. Dereye karışan kromlu, aspestli atıklar; Yeşilova ve Yeşilova'ının köylerinin tarımsal sulamasına karıştığı apaçık belli oluyordu" dedi.

Niyazlar'da yıllardır yaşanan sorunlara tanıklık ettiklerini belirten Gündüz, Yüzde 98.5 tarımdan geçinen Yeşilova'nın bir tarım ve hayvancılık merkezi olduğunu ve bu değerin korunması için, tarım alanlarının tam ortasında madencilik yapılarak tarımın riske atılmaması gerektiği belirtti. 

Yazar:
köylüler maden ocağı mahkeme kararı Burdur Yeşilova Köyü Niyazlar Köyü Dereköy Burdur Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.