Başkanlık sistemini Estonyalılara anlattı

TBMM Estonya Dostluk Grubu Başkanı Kasım Bostan, yemekte ağırladığı Estonyalılara Türkiye’nin dış politikası ve bölge ülkelerine yaklaşımını, referanduma sunulacak Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı.

Başkanlık sistemini Estonyalılara anlattı

Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyon Başkanı Marko Mihkelson  ve komisyon üyelerine yemek verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Estonya Dostluk Grubu Başkanı, Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Türkiye’yi ziyaret etmekte olan Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marko Mihkelson ve komisyon üyelerine Meclis Mermerli Salon’da ağırladı.

Estonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Marrin Mottus’un da katıldığı yemekte Bostan, Türkiye’de referanduma sunulacak Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında bilgi verdi, Türkiye’nin dış politikasını, bölge ülkelerine ve çevremizde yaşanan çatışma ve savaşlara ilişkin yaklaşımını anlattı.

Jeopolitik açıdan önemli bir noktada yeralan Türkiye’nin Balkanlardan Avrasya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya geniş bir nüfuz alanına sahip olduğunu, bu coğrafyada yaşanan tüm gelişmelerin Türkiye’yi de doğrudan ilgilendirdiğini belirten Bostan, “Türkiye demokratik bir ülkedir, demokratik değerlere, insan haklarına sahip çıkmaktadır. Dünya ile ilişkilerini de bu değerler üzerinden kurmaktadır.” dedi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin demokratik değerleri ve insan haklarını sadece kendi vatandaşları için uygun gördüğünü ve bu değerlerin evrenselliğini ve tüm insanlık değerleri olduğunu unutmuş göründüklerini dile getiren Bostan, “Eğer Avrupa ülkeleri bu coğrafyada gelişen olaylara evrensel değerler üzerinden yaklaşmaz ve pozisyonlarını buna göre belirlemezlerse, Suriye’de yanan ateş, bu coğrafyadaki ateş kendilerine de sıçrayacaktır” uyarısında bulundu.  

En önemli insan hakkının yaşam hakkı olduğu bilinciyle Türkiye’nin 3 milyondan fazla mülteciye kapılarını açtığını ve bu insanlara ev sahipliği yaptığını belirten Kasım Bostan, önümüzdeki dönemde Estonya’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstleneceğini ve bu ülkeye önemli görevler düşeceğini söyledi.  
Bostan, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile imzaladığı mülteci geri kabul anlaşması çerçevesinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini, ancak Avrupa Birliği’nin verdiği sözleri tutmadığınıi vurguladı. 

Suriye’deki savaş ortamında gelişen terör örgütlerinin Türkiye’de de saldırılar düzenlediklerini belirten Bostan, “Avrupa Birliği, terörü bitirmek için Türkiye’ye daha çok destek vermeli ve Türkiye’nin elini güçlendirmelidir. Avrupa Türkiye’yi yalnızlaştırma yolunu seçerse kendisi de kaybedecektir” dedi. 
Estonya Dışişleri Komisyonu Başkanı Marko Mihkelson da yemekte yaptığı konuşmada “TBMM’de Dışişleri Komisyonu üyeleriyle biraraya gelip görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmak istiyoruz. Dünyada bir çok olay meydana geliyor ve bunların hepsi olumlu değil maalesef. Estonya da dıştan gelen tehditler altında. Bu yüzden Türkiye gibi güçlü ülkelerle işbirliğini önemsiyoruz” dedi.

Mihkelson, “Mülteciler konusunda Estonya Türkiye’ye verilecek olan 3 milyar Avrodan kendi payına düşeni ödedi ve yardım etmeye de devam edeceğiz. Tabi ki Türkiye’nin katkısı bizim verdiğimiz katkıdan çok daha fazla ve önemli. Türkiye’ye Avrupa Birliği üyeliği sürecinde de destek olacağız. Ekonomik, sosyal ve kültürel alanda da işbirliği yapacağımıza inanıyorum“ diye konuştu.

Yazar: Haberci
estonya grubu tbmm kasım bostan
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.