Samsun'da doğal gaz kesintisi. Zararı şirket mi karşılayacak

Samsun'da ana doğal gaz hattında meydana gelen hasar nedeniyle sabah saatlerinden itibaren şehirde doğal gaz kullanılamıyor. Mevzuat ise mağdur olanların zararının karşılanması ile ilgili önemli bir detaya yer veriyor. Zararı şirket karşılayacak mı?

Samsun'da doğal gaz kesintisi. Zararı şirket mi karşılayacak

Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde yapımı devam eden yol çalışmaları sırasında sabaha karşı ilginç bir olay yaşandı. Şehre giden ana doğal gaz borusu iş makinesi tarafından yapılan müdahaleyle hasar gördü. Sabah erken saatlerde Canik, İlkadım ve Atakum gibi şehrin merkez ilçelerinde hiç bir haneye doğal gaz verilmiyor. Doğal gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nde ise bu tür durumlarda şirketin zararı karşılayacağına dair ifadeler yer alıyor. 

Samsun'un doğal gaz dağıtımını sağlayan Samgaz meydana gelen açıklamayla ilgili internet sitesinden, "20" çelik ana doğal gaz hattında meydana gelen zarar nedeniyle şuan itibariyle Tekkeköy haricinde şehir genelinde doğal gaz kesintisi yaşanmakta olup ekiplerimiz tarafından hasar noktasında gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. Gece saatleri itibariyle hasarın giderilmesi akabinde; gaz arzı sağlama operasyonu gerçekleştirilecektir. Gaz arzı sağlanması ile birlikte sabaha kadar binalara güvenli bir şekilde doğal gaz arzının sağlanması amacıyla ekipler çalışmalarına devam edecektir" açıklaması yaptı. 

KANUNLAR BAKIN NE DİYOR!
Sabah saatlerinde yaşanan doğal gaz kesintisiyle pek çok işyeri de işlem yapamadı. Özellikle doğal gaz ile hizmet sunan restoran ve cafeler şiftah yapmadan kepenk kapattı. Peki kanun ve yönetmelikler bu konuda ne diyor? Yaşanan durumla ilgili mahkeme yolu açık mı?


Resmi Gazete'nin 03.11.2002 ve 24925 sayılı Doğal gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre, bakım ve onarımda doğal gaz kesintisi ile ilgili şu detay var. 

"Madde 58- Doğal gaz şebekesinin genişletilmesi, yenilenmesi, iyileştirilmesi ve onarımı gibi nedenlerle önceden bilinen doğal gaz kesintileri için dağıtım şirketi, alınması gereken önlemleri, kesinti süresini ve tekrar doğal gaz verilecek zamanı mahalli veya diğer yayın araçları ile müşterilere en az üç gün önceden haber vermek suretiyle doğal gaz arzını durdurabilir. Dağıtım şirketi bu tip bakım ve onarımı en kısa sürede tamamlar.
Ayrıca, müşterinin iç tesisatındaki arıza nedeniyle de doğal gaz kesilebilir. Dağıtım şirketi tarafından acil durumlar dışında önceden haber verilmeden yapılacak doğal gaz kesintisi sonucu oluşacak zarar ve ziyandan dağıtım şirketi sorumludur"

AKILLARA GELEN SORULAR
Maddeye göre acil durumlar dışındaki kesintilerde haber verilmesinin önemine işaret ediliyor. Sabah saatlerinde iş makinelerinin kazı yaptığı alanda bu tür bir olayın gelmesi akıllara şu soruları da getiriyor. 
1- Kazı çalışması sırasında Samgaz firmasından yetkililer oradamıydı, oradalardasa çalışma ekibine uyarıda bulundular mı?
2- Fore kazık işlemi yapan firmaya doğal gaz borusu ile ilgili bilgi verildi mi?
3- Oluşan durum 'acil durum' kapsamında ise sabah saatlerinden itibaren evinde, iş yerinde doğal gaz kullanamayan ve soğukta mağdur olanların hakkını kim savunacak?

Yazar: Haberci
samsun doğal gaz doğal gaz kesintisi doğal gaz kesinti zararı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
Kemal YILDIRIM     2017-02-11 Bu tip arızalar meydana gelebilir ama doğalgaz ana hattı olan bölgelerde samgaz yetkilileri kazı izni olmadan veyahut başında bir mühendis olmadan kazı yapılıyorsa burada suçlu cezasını çekmeli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.