ABD ile Türkiye'nin vize restleşmesi. Vizeler neden kaldırıldı?

ABD gece saatlerinde Türkiye'ye vize vermeyi durduğunu açıkladı. Türkiye'de bu kararın aynısıyla ABD'ye restini çekti. Peki neden ABD'ye vizeler kaldırıldı.

ABD ile Türkiye'nin vize restleşmesi. Vizeler neden kaldırıldı?

ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını askıya aldı. ABD Büyükelçiliği’nin dün akşam Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” denildi. ABD’nin bu kararı, İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un FETÖ’den tutuklanması sonrası alması dikkat çekti. Gece yarısına doğru da Türkiye misilleme yaparak, ABD vatandaşlarının vize başvurularının askıya alındığını duyurdu. Peki bundan sonra ne olacak?

TÜRKİYE'NİN ABD'YE VİZE RESTİ
Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde, “Vatandaşlarımızın seyahat edecekleri ülke bakımından vize yükümlülükleri” bölümünde ABD’nin umuma mahsus (bordo) pasaportların yanı sıra, hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport hamillerine de vize uyguladığı belirtiliyor. ABD’nin aldığı kararın Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde belirtildiği gibi tüm pasaportlar için geçerli olduğu öğrenildi. Ancak ABD vizesi olanların söz konusu karardan etkilenmeyeceği bildirildi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
ABD ile Türkiye arasındaki vize sorunu, normal vatandaşı çok ilgilendirmese de, dolar ve euro daki artış etkileyecektir. Piyasalarda kararın etkisiyle dolar ve euro fiyatlarında artış gözleniyor. 

Yazar: Haberci
abd vize abd türkiye vizesi abdye vize kaldırılması
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı