Sandıklar BBG gibi gözetlenecek

AK Parti, 1 Kasım'da yapılacak seçimlerde sandıkların kamerayla izlenmesini teklif etti. Oy çalmaların önüne geçilecek yöntem, özellikle doğuda HDP'yi üzecek.

Sandıklar BBG gibi gözetlenecek

26'ıncı Dönem Milletvekili seçimleri için MGK'da seçim güvenliği konusu ele alınmıştı. Bu konulardan bir tanesinin sandık başlarında oy kullanımının kameraya alınması teklifi oluşturdu. AK Parti'nin verdiği teklifle, doğu ve güneydoğu'daki sandıkların kontrol edilmesi amaçlanıyor. 

Seçim güvenliğinin bu kez üst düzeyde alınması için tüm tedbirler aşama aşama ele alınıyor. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan, bununla ilgili bir haber hazırladı ve AK Parti'nin seçim güvenliğinin sağlanması, şaibe iddialarının ortadan kaldırılması için sandıklara kamera konulmasını istediğini yazdı. Haberde isim vermeden bir AK Parti yöneticisinin, "7 Haziran seçimleri öncesinde de bu şekilde bir talebimiz olmuştu. Diğer siyasi partiler de sıcak yaklaşmıştı. Ancak teknik yetersizlik nedeniyle bu uygulama gerçekleşememişti. 1 Kasım seçimleri için de böyle bir düşünce var. YSK kabul eder, teknik altyapı sorunu da çözülebilirse 1 Kasım seçimlerinde uygulanabilir” dediği yazıldı. 

Söz konusu uygulama eğer hayata geçerse, bazı sandıklarda HDP'nin tüm oyları alması gibi durumlar meydana gelemeyecek. Herkes özgür iradesiyle sandığa gidecek ve oy atarken kamera kayıtta olacak. 

Bu arada seçimlerde oy kullanma mührünün de değiştirilmesi gündemde. Böylelikle oy pusulasına mühür basmanın da önüne geçilmiş olacak. Basılan yanlış oylar geçersiz sayılacak. 

Yazar: Haberci
oy kullanma kamera çekimi sandık başlarında kamera seçim güvenliği ak partiden sandıklara kamera teklifi mgk kararları tulum oylara son seçim mühürü değişecek mi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.