Bunu yapan insan değil!

Tuz Gölü'nde meydana gelen bu manzarayı görenler şoke oldu. Yapılan araştırma ve incelemelerle kimin yaptığı ortaya çıktı.

Bunu yapan insan değil!
Haberin galerisi için tıklayın!

Aksaray'daki mavi ve beyaz tonlarıyla akıllarda yer eden Tuz Gölü, öyle bir hale büründü ki görenler gözlerine inanamadı. Yapılan araştırmalarda, bir canlının bunu yaptığı anlaşıldı. 

Bir ara kızıl bir görünüm kazanan Tuz Gölü'nde bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonuçlandı. Uzaktan bakıldığında kan izlenimi veren bu görüntüye, toplu iğnenin ucu kadar bir algin yani su yosununun neden olduğu bildirildi. Bilim dünyasında, Dunaliella salina denilen bu yosun, gölün özellikle güneybatı kıyılarında yayılıyor. 

Tuz Gölü'ndeki bu kızıllık özellikle tuzlu suyun azalmasıyla görüldüğü tespit edildi. Sığ bölgelerdeki bu görüntü, su yosununun daha fazla yaşadığı yerlerde görülüyor. Söz konusu yosunun da öldükten sonra değil, canlıyken kızıl görüldüğü belirtiliyor. 

Öte yandan dünyada sadece Tuz Gölü çevresinde yetiştiği belirtilen bazı bitki türleri de araştırılıyor. Kırmızı görsellikle ilgili diğer fotoğralara galeri bölümümüzden ulaşabilirsiniz. 

Yazar:
tuzgölü kırmızı hale geldi aksaray tuz gölünde su yosunu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.