Başkan 'Böğürtlen yetiştirin' tavsiyesine uydu

Sivas'ın göbeğine bu bahçeyi yaptı. Başkan Sami Aydın, böğürtlen yetiştiriciliğinin Sivas'ın iklimine göre tavsiyesi üzerine, kentte büyük bir bahçe oluşturdu. Görenler şaşırıyor.

Başkan 'Böğürtlen yetiştirin' tavsiyesine uydu

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, eğitimini almış bir kişinin böğürtlen yetiştiriliği için Sivas'ın ikliminin uygun olduğu söylemesi üzerine hareket geçti. Başkan Aydın, kilosu 8 TL'yi bulan böğürtleni Sivaslıların yetiştirebilmesi için fidan üretim bahçesi kurdu.

Şehrin her alandaki ihtiyaçlarını tespit ederek çözüm odaklı faaliyetler yürüten Sivas Belediyesi, 2006 yılından bu yana tarım alanında çiftçilere örnek olabilecek böğürtlen yetiştiriciliğine devam ediyor. Başkan Sami Aydın’ın talimatıyla Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde, Sivas’ın iklimine uygun tarımsal ürünleri yetiştirmek üzere bir saha oluşturuldu. 

ÇİFTÇİLERE EMSAL BAHÇE
Çalışma kapsamında verimliliği oldukça yüksek ve bir o kadar da kolay ürün elde edilen böğürtlen meyvesi dikimi yapıldı. Geçmiş dönemde de böğürtlenin Sivas tarımına kazandırılması için gayret sarf eden Başkan Aydın, çiftçilere emsal teşkil etmek ve fide desteğinde bulunmak amacıyla oluşturulan bahçe kurma fikrinin nereden geldiğini anlattı. 

SİVASLILAR EKSİN DİYE
Ankara’da kendisine Sivas’ta eğitimini tamamlamış bir kişinin böğürtlen meyvesinin Sivas iklimine çok uygun olduğunu söylediğini ifade eden Başkan Aydın, "Bize Sivas’ta böğürtlenin çok iyi yetiştiğini söyledi. Böğürtlen çayından, reçelinden, marmeladından bahsederek çok verimli ve pahalı bir meyve olduğunu kaydetti. İstediğimiz kadar da fide vereceğini söyledi. Bunun üzerine biz de geçmiş dönemde Paşabahçe’de bir alanı böğürtlen tarlası hâline getirdik. Muhtarlarımız, köyden gelen vatandaşlarımız bunu görsün, tarımda farklı bir ürün elde edelim diye düşündük. Muhteşem bir meyve ve kilosu şuanda 7 ila 8 lira arasında satılıyor. Burayı görmeleri lazım, bu ürünü ekmeleri lazım. Bakımı da hiç de zor değil, isteyen herkese fide desteğinde bulunuruz" dedi. 

Başkan Aydın, Park ve Bahçeler Müdürlüğü hizmet sahasında oluşturulan böğürtlen ve üzüm bahçesini gezenlerin taze böğürtlen yeme imkanı bulduğunu da sözlerine ekledi.

Yazar: Haberci
sivas belediyesi böğürtlen bahçesi sivas belediye başkanı sami aydın belediyenin örnek çalışmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı