Anızların yakılışı doğayı bu hale getiriyor

Adana'da çiftçilerin anızları yakması binlerce metre yükseklikten böyle görüntülendi. Ortaya çıkan fotoğraf, yapılan işin zararlarını ve tehlikesini bir kez daha ortaya koydu.

Anızların yakılışı doğayı bu hale getiriyor

Tarlaların biçilmesiyle birlikte kalan saplar, kuruyan otlar yani anızlar çiftçiler tarafından 'toplayıp götürmesi masraflı oluyor' diye yakılıyor. Neredeyse Türkiye'nin tamamında yapılan bu iş, yaban hayatını ve insan yaşamını olumsuz etkiliyor.

UZMANLAR UYARIYOR
Adana'da uçaktan çekilen bu fotoğrafta, anız yakımının etkisi de bir kez daha görülmüş oldu. Yakılan anızlar, atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmaya da katkıda bulunuyor. Uzmanlar bu konuda şunu söylüyor, "Ekin biçilirken yere düşen taneciklerden birçok evcil ve yabani hayvan beslenmektedir. Anız yakılırken bu tanecikler de yandıkları için, yaban hayatı bir besin kaynağını kaybetmiş ve belki de onu bekleyen kışı daha zor geçirmeye mahkum edilmiş olmaktadır. Anız yakmanın başka tehlikeleri arasında ise telefon direklerini yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmasıdır" 

TOPRAĞIN VERİMİNİ DÜŞÜRÜYOR
Anızın yakılması ve tehlikesinin son derece zararlı olduğunu söyleyen uzmanlar, her yıl ülkemizde yakılan anızın hava koşulları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta bir yangına dönüşmesi sonucu hektarlarca ormanın yandığına dikkati çekiyor. Ayrıca, anız yakımının topraktaki organik maddeleri yok ettiği için toprağın verimini düşürdüğü ve daha çok gübre kullanımına yol açtığı kanıtlanmış bir gerçek. Ayrıca anız yakımı ile çıplak kalan toprak, su ve rüzgar erozyonuna uğrayıp, toprağın verimi düşüyor. 

Bu tür anız yakma olaylarını görenlerin, Orman Bakanlığı Bölge Müdürlükleri, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri, Valiliklere bağlı İl Çevre Kurulları, Köy muhtarlıkları ve Jandarma'ya ihbar edilmesi isteniyor. 

Öte yandan 6831 Sayılı Orman Kanunu’na göre, ormana 4 km yakınlıkta ve ayrıca iskana açık yerlerde anız ve ot örtüsü yakmak suç teşkil ediyor. 

Yazar: Haberci
anız yakma görüntüsü anız yakmanın zararları anız yakanları şikayet etme makamı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı