Koalisyon için Kılıçdaroğlu'na tam yetki

CHP MYK üyeleri, reform odaklı, yüksek profilli, geniş tabana dayanan bir koalisyon hükümeti kurulması gerektiğini belirterek, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na 4 yıl tam yetki verdi

Koalisyon için Kılıçdaroğlu'na tam yetki

CHP, Merkez Yürürme Kurulu üyeleri, Perşembe günü nihai kararı verilecek koalisyon görüşmelerinin öncesinde önemli bir karar aldı. 4 yıllık bir kabine için, şartları belirleyen MYK üyeleri, Genel Başkanları Kılıçdaroğlu'na da tam yetki kararı aldı.

Ahmet Davutoğlu ile Kemal Kılıçdaroğlu, nihai kararı vermek üzere Perşembe günü saat 14.00'da Ankara Palas'ta yeniden bir araya gelecekler. Bu gelişme öncesinde Parti Sözcüsü Haluk Koç, MYK kararlarını açıkladı. Koç, "CHP Merkez Yönetim Kurulu, Türkiye'nin derin ve yakıcı sorunlarının çözümü amacıyla, ülkenin yüksek çıkarlarını gözeterek, en az 4 yıl ufku olan, reform odaklı, yüksek profilli, geniş tabana dayanan bir koalisyon hükümeti kurulması yönünde iradesini bir kez daha ortaya koydu. Bu doğrultuda Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na tam yetki verdi" dedi. 

Merkez Yönetim Kurulu'nun kurulacak hükümetin Türkiye'nin temel 5 sorun alanında çözüm odaklı olması gerektiğinin altını çizdiğini belirten Haluk Koç'un, yazılı açıklamasının satır başları şöyle: 

Sorun alanları dış politika, ekonomi, yeni anayasa, eğitim ve toplumsal barıştır. 

1. Dış politika: Bölgede oluşan yeni tehditlere karşı çıkarlarımızı korumak ve güvenlik risklerini azaltmak, “yurtta barış, dünyada barış” ekseni doğrultusunda hareket etmek zorundayız.

2. Ekonomi: “Orta gelir” ve “orta teknoloji” tuzağından kurtulmak; gençlerimize daha fazla iş olanağı sağlamak, yeni istihdam olanakları açmak, yüksek oranlarla büyüyerek rakiplerimizle aramızdaki farkı kapatmak ve bozulan gelir dağılımını düzeltmek için zaman kaybetmeksizin yapısal reformları hayata geçirmemiz gerekiyor.

3. Yeni Anayasa: İnsani gelişmişlik sıralamasında ilk 20 ülkeden biri olmak ve hak ettiğimiz yere ulaşmak için yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Büyük hedeflerimize ancak özgürlükçü, parlamenter sistemi güçlendiren, güçler ayrılığı ilkesini ve hukukun üstünlüğünü egemen kılan bir anayasa ve birinci sınıf bir demokrasiyle ulaşabiliriz.

4. Eğitim: 21’inci yüzyılda hak ettiğimiz yeri almak, yüksek katma değerli ürünler üretebilmek, ekonomimizi güçlendirmek için eğitim sistemini yenilemek zorundayız. Türkiye’yi bilgi toplumuna taşımak için okullarla, bölümlerle, inançlarla uğraşan değil, eğitim sistemini bir bütün olarak ele alan, bilimselliğe ve başarıya odaklı bir anlayış gereklidir.

5. Toplumsal Barış: Barış ve huzurun olmadığı bir ülke gelişemez ve kalkınamaz. Demokrasi ve adaletin olmadığı bir ülkede barış ve huzur olamaz. Toplumsal barışımızı tesis ederek, ülkemizin birlik ve bütünlük içerisinde büyük hedeflerine ulaşmasını sağlamak için cesaretle hareket etmeliyiz. Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı ekseninde bölünen toplumu yeniden kaynaştırmak için atılması gereken adımlar var.

Bu gerçekler ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde, CHP Merkez Yönetim Kurulu, Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na tam yetki verdi"

Yazar:
kemal kılıçdaroğlu ahmet davutoğlu koalisyon görüşmeleri chp ve ak parti koalisyon chp myk karar
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.