Chrome RAM kullanımı tarih oluyor

Google'ın popüler internet tarayıcısı Chrome, bellek (RAM) kullanımını en aza indirerek, kullanıcıların sık yaşadığı sorunu kökten çözmeyi planlıyor.

Chrome RAM kullanımı tarih oluyor

İnsanların internet ortamına girebilmek için kullandığı tarayıcıların, artık daha hızlı, güvenli ve sorunsuz olarak kullanıcıya sunulması için çalışmalar yapılıyor. Google'nin Chrome Browser'i de bu yeniliklerine kullanıcıların en sık şikayetçi olduğu sorunu çözerek başlıyor. 

Google, daha hızlı ve verimli bir Chrome deneyimi sunmak için yazılımı geliştirme kararı aldı. Tarayıcı 45 numaralı sürümüyle "kaldığınız yerden devam" özelliği sunarak tarayıcının yeniden başlatılması ile birlikte sekmeleri geri yükleyebilecek. Böylece Chrome kilitlendiğinde veya yanlışlıkla pencere kapatıldığında tüm sekmeler geri getirilebilecek. Google, yeni Chrome sürümü ile birlikte yeni bir bellek tasarruf yöntemini de hayata geçirdi. Chrome artık kullanmadığınız bir sekme algıladığında kullanılmayan belleği temizleyerek yüzde 10 oranında tasarruf sağlayacak. 

Google'nin Support sayfasında ise 'Chrome belleğini azaltma' başlıklı yazıda bazı ipuçları veriliyor. Bu güncellemeye rağmen bilgisayarında takılma işlemi olanlar, Chrome'un toplam olarak ne kadar bellek kullandığını ve Chrome dahilindeki hangi görevlerin en fazla miktarda bellek alanı kullandığını görebilecek bu ipuçlarına gözatmalı. 

Chrome'un toplam bellek kullanımını kontrol etme
Chrome'un toplam olarak ne kadar bellek kullandığını görmek için sisteminizin Görev Yöneticisi'ni (Windows) veya Activity Monitor (Etkinlik Monitörü) uygulamasını (Mac) kullanın.

Windows:
Klavyenizde Control + Alt + Delete tuşlarına aynı anda basın.
Görev Yöneticisi'ni seçin.
Chrome'un ne kadar CPU ve Bellek verisi kullandığını görmek üzere İşlemler sekmesini tıklayın.

Mac:
Bilgisayarınızda, Applications (Uygulamalar) > Utilities (Yardımcı Programlar) klasörlerini açın.
Activity Monitor'ı (Etkinlik İzleyici) açın.
Chrome'un ne kadar veri kullandığını görmek üzere CPU ve Bellek sekmelerini tıklayın.

Bellekte yer açma
Bellek alanı açmak için Chrome'un yerleşik Görev Yöneticisi'ndeki görevleri (işlemleri) kapatın. Artık ihtiyacınız olmayan ve çok fazla kaynak kullanan bir video ya da uygulama gibi görevler olup olmadığına bakın.
Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki Chrome menüsünü Chrome menu tıklayın.
Diğer araçlar > Görev Yöneticisi'ni seçin.
Chrome işlemlerini bellek kullanımına göre sıralamak için “Bellek”i tıklayın.
Kapatmak istediğiniz görevi seçin.
İşlemi sonlandır düğmesini tıklayın. Not: Görevinizdeki kaydedilmemiş çalışmalar kaybedilir.

Bir uzantının sürekli olarak çok fazla bellek kullanıyor olması durumunda söz konusu uzantıyı tamamen kapatmayı değerlendirin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki Chrome menüsünü Chrome menu tıklayın.
Diğer araçlar > Uzantılar'ı seçin.
Bir uzantıyı kapatmak için yanındaki Etkin onay kutusunun işaretini kaldırın.
Uzantıları yönetme hakkında daha fazla bilgi edinin

Bellek kullanımını azaltmaya yönelik ipuçları
Uygulamalar ve siteler daha güçlü hale geldikçe Chrome da bu uygulamalar ve siteleri çalıştırmak için bilgisayar kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyabilir. Chrome'un bellek kullanımının her zaman için daha az olmasını sağlamaya yönelik bazı yöntemler aşağıda verilmiştir:

Açık sekmelerin sayısını minimumda tutmaya çalışın. Kullanmadığınız sekmeleri kapatın.
Aynı anda birden fazla uygulama çalıştırmaktan kaçının.
Gerekirse, ilk yüklendiğinde çalıştığı gibi çalışmasını sağlamak üzere Chrome'un tarayıcı ayarlarını sıfırlamayı deneyin.
Tanımadığınız veya istenmeyen görev ve uzantılara dikkat edin. Bazı durumlarda bir görev çok fazla bellek harcıyor gibi görünür ama bu aslında bir uzantı ya da görevin müdahalesinden kaynaklanıyor olabilir. Kendinizin yüklemediğini bildiğiniz tüm uzantıları silmeyi düşünün.

Yazar: Haberci
google chrome takılma ve ram kullanımı google chrome güncellemesi internet tarayısında ram sorunu tarayıcı kullanımı hata giderilmesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.