Hollanda'yı yendik Konya'ya heyet geldi

Türkiye'nin Hollanda'yı yenmesinin ardından bir heyet gelerek, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için düğmeye bastı.

Hollanda'yı yendik Konya'ya heyet geldi

Türkiye ile Hollanda arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek üzere Konya’ya gelen Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Jeroen Kelderhuis, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mithat Büyükalim ile görüşerek, Hollanda-Türkiye Ticaret Projesi’ne destek istedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mithat Büyükalim, ticari ilişkileri güçlendirmek amacıyla Konya’ya gelen Hollandalı heyeti kabul etti. Büyükalim, Büyükşehir Belediyesi olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi için gereken işbirliğine her zaman hazır olduklarını söyledi. Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Jeroen Kelderhuis başkanlığındaki heyete Konya, sanayisi ve tarımı hakkında bilgi verdi. 

TARIM VE HAYVANCILIK ŞEHRİ
Konya'nın sanayisi ve küçük boy işletmelerin başşehri olduğunu söyleyen Büyükalim, "Burayı yöneten insanlar, uzun yıllar önce bunu görüp her şeyi organize halde oluşturmuş. Eski küçük sanayi döneminde bile her şey ayrı olmuş. Gıdacının yanında imalatçı, imalatçının yanında gıdacı hiçbir zaman için olmadı. Özellikle sanayi üretimine, hızlı sanayileşme dönemine geçtikten sonra. Sanayiyi büyütmek için çok rezerv alanlarımız, verimsiz topraklarımız var. Buralarda sanayi hızla gelişiyor. Bununla beraber Konya tarım ve hayvancılık şehri. Bu noktada da işbirlikleri nasıl yapılabilir belediye olarak Yeni Yerel Yönetimler Yasası’ndan sonra kurulan daire başkanlığımızla böyle bir ortak çalışmayapabiliriz” dedi. 

YATIRIM VE TİCARET OLANAKLARI
Müsteşar Kelderhuis ise, Konya ile her alanda benzerlik gösteren Hollanda’da ticari faaliyetleri geliştirmek amacıyla firma temsilcileriyle ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, amaçlarının ise Hollandalı firmalara Türkiye’deki yatırım ve ticaret olanaklarını tanıtmak olduğunu kaydetti. Kelderhuis, "Bildiğiniz üzere Hollanda firmalarının çoğu belli şehirlerde konumlandırılmış durumda. Ama farklı şehirlerde de imkanların olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Konya da bu illerden biri" diye konuştu. 

Büyükalim, ziyaret anısına konuklarına Flemenkçe ve Türkçe Mesnevi hediye etti.

Yazar: Haberci
konya ile hollanda arası ticari ilişkiler Hollanda-Türkiye Ticaret Projesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.