Ankaralı'nın gecekonduyla imtihanı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1071 Malazgirt Bulvarı çalışmalarının tam ortasında kalan gecekonduyla 7 yıldır süren davaların ardından bir kez daha mahkemelik oldu.

Ankaralı'nın gecekonduyla imtihanı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Eskişehir Yolu'ndaki trafik akışını rahatlatmak amacıyla hayata geçirdiği 1071 Malazgirt Bulvarı, Öveçler kısmında kalan bir gecekondu sebebiyle tamamlanamıyor. 2008 yılından bu yana görülen davalar sonuç vermezken, şimdi tekrar mahkeme yolu göründü. 

Belediyenin internet sitesinde yapılan haberde, Başkent'te Eskişehir Yolu'nun yükünü büyük ölçüde azaltarak o bölgede trafiği rahatlatan 1071 Malazgirt Bulvarı'nın Öveçler kısmında Bulvar'ın tam ortasında kalan gecekondu, bir kez daha mahkemelik olduğu ifade edildi. Bulvardan günde ortalama 90 bin araç geçiş yaptığı bildirildi.

ARAÇ TRAFİĞİ TEK ŞERİDE DÜŞÜYOR
Anadolu Bulvarı'nın Eskişehir yolu ile kesiştiği noktadan başlayarak ODTÜ yanından, 100. Yıl Mahallesi içinden geçerek Konya Yolu'nu köprülü kavşakla üstten aşıp Öveçler’e kadar duraksamadan 4 kilometre boyunca seyreden araçlar burada 1071 Malazgirt Bulvarı'nın tam ortasında önlerini bir duvarla kesen gecekondu nedeniyle ara sokaklara dağılarak veya tek araçlık geçiş noktasından geçmeye çalışarak büyük sıkıntı yaşıyorlar. Gecekondu kaldırılabilmiş olsaydı Anadolu Bulvarı'ndan, Eskişehir Yolu istikametinden gelen araçlar hızlı ve sorunsuz bir şekilde, alt ve üst geçitlerden Dikmen’e geçip, oradan da Dikmen Vadisi üzerinde yapılan yeni çelik köprüden Çankaya Yıldız ve Turan Güneş Bulvarı’na ulaşabilecekti. 

7 YILDIR MAHKEMEDE ÇÖZÜLEMEDİ
1071 Malazgirt Bulvarı’nın Öveçler kesiminde yolun tam ortasında kalan gecekondu sorunu, tüm uzlaşma arayışlarına ve hukuksal mücadeleye rağmen tam 7 yıldır çözülemedi. Gecekondu sahipleri, ederinin çok üstünde fiyatlar talep ederek Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılından itibaren uzlaşıyla kamulaştırma tekliflerini kabul etmeyerek, açtıkları “plan değişikliği davaları” ile sürecin bugüne kadar uzamasına neden oldular. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi de gecekondu sahipleriyle uzlaşamadığı için bir kez daha sorunun çözümü için mahkemeye başvurdu. 

KAMULAŞTIRMA DAVASI
Davaya konu olan alanla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi ve taraflar arasındaki görüşmelerin 2008 yılından itibaren devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kez aynı tarihte mülk sahibine kamulaştırma davası açtığına dikkat çeken yetkililer, aradan geçen yıllar içinde açılan 3 farklı davada mahkemenin atadığı bilirkişilerin, alan, ağaç, tesis ve kuyular için takdir ettiği bedelin haksız ve fahiş olması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin bu ödemeyi kabul etmediğini vurguladılar. 

Yetkililer, ayrıca mahkeme süresince 4’ü çalışmayan, 3'ü de kaçak olan bölgedeki toplam 5 su kuyusu için bilirkişiler tarafından her bir kuyu için ayrı ayrı astronomik rakamlar içeren bedel talep edildiğini kaydederek, "Bu uyuşmazlıklar nedeniyle sorun günümüze taşındı. Son gelen durumla ilgili karar alabilmek için Büyükşehir Belediyesi olarak tekrar yargıya başvurduk" dediler. Açılan davaların sonucu bekleniyor. 

Yazar:
ankara 1071 malazgirt bulvarı Ankara 1071 malazgirt bulvarı gecekondu sorunu ankara büyükşehir belediyesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.