Su israfı bu projeyle sona erecek

Sokak ve mahalle aralarında su borusunun patlaması sonucu tonlarca suyun boşa gitmesi artık tarih oluyor. Denizli Belediyesi'nin projesiyle, tek bir damla su boşa gitmeyecek.

Su israfı bu projeyle sona erecek

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kurulacak olan yeni teknolojik sistem ile bilgiler verdi. Alt yapının baştan aşağı değiştiğini söyleyen Başkan Zolan, içme suyu şebekesinin tek merkezden elektronik olarak izleneceğini ve nerede kaçak, patlak olduğunu online görebileceklerini söyledi. 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, alt yapı alanında yaptığı çalışmalarını kentin farklı noktalarında sürdürüyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, altyapı çalışmalarının zor ve meşakkatli işler olduğunu ve cesaret istediğini söyledi. Denizli'de 220 bin insanın yaşadığını ve günlük ihtiyacın aksatılmadan çalışmaların sürdüğünü söyleyen Zolan, "Altyapı çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz 10 ayrı mahallemizde yaşayan insanımızın günlük yaşantısını olumsuzluğa uğratmamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi. 

200 YIL SÜRECEK YATIRIMLAR
Denizli'de hep kalıcı işler yapmak adına hareket ettiklerini dile getiren Başkan Zolan, "Altyapı zor bir iş. Altyapı işleri belediye başkanları açısından sıkıntılı ve riskli işlerdir. Ama kalıcı işlerdir. Biz de hep kalıcı işlere imza attık. Biz hep 100, 150, 200 yıl şehre hizmet edecek olan yatırımlara imza attık. Evlatlarımız, torunlarımız böyle bir şeyle uğraşmasın diye biz gayret gösteriyoruz. O sebeple altyapıya büyük önem veriyoruz" diye konuştu. 

DEPOLARA YENİ SİSTEM
Kurulacak olan yeni teknolojik sistem ile altyapının yenilendiğine dikkati çeken Başkan Zolan, "Bu çalışmaların sonunda çok önemli bir kazanım elde edeceğiz. Türkiye'nin en temiz suyu Denizli'de diyoruz. Bu suyu korumamız gerektiğini biliyoruz. Bu altyapı çalışması ile birlikte Denizli'deki 47 adet su depomuzu ise baştan aşağı yeniliyoruz. 40, 50 yıllık su depolarımız var. Bu depoların tüm ekipmanlarını değiştiriyoruz. Çıkış borularını her şeyini değiştiriyoruz" dedi. 

SCADA İLE ONLİNE TESPİT
Kurulacak SCADA adlı sistemle Denizli'nin suyunun bir merkezden izleneceğini ifade eden Başkan Zolan, "Nerede sıkıntı varsa onu tespit etme şansımız olacak. Su sistemimiz akıllı hale gelecek. SCADA adı verilen sistem sayesinde içme suyu kaynaklarından şebekeye verilen suyun tamamı, hiçbir kayba uğramadan ev ve iş yerlerine ulaşacak. Tek bir damla suyun heba olmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu. 

SCADA SİSTEMİ NEDİR?
SCADA Sistemi, Denizli’de İçme suyu sisteminin tek merkezden bilgisayar ortamında kontrol ve kumandasını sağlamayı hedeflemektedir. SCADA Sistemi, su dağıtım tesisleri ile içme suyu şebekesinin etkin ve verimli bir şekilde kontrol ve kumandasını sağlamaktadır. Su depolarının su seviyeleri ve hacimleri; su depolarından şebekeye verilen ve bir üst kademeye basılan su miktarları, terfi hat basınç değerleri, motor ve vanaların durum pozisyonları merkezden izlenmektedir. Sistem üst kademelerdeki su depolarının su seviyelerine göre hem merkezden hem de alt kademe pompa istasyonlarından pompa ve vanalar otomatik olarak açılıp kapatabilmektedir. 

Yazar: Haberci
denizli belediyesi su projesi scada projesi çalımaları su kaçağına online izleme
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.