HDP'li Demirtaş, 'PKK eylem yapıyor'

HDP'li Selahattin Demirtaş, PKK saldırılarıyla ilgili 'eylem yapıyorlar' söylemi tepkilere yol açtı. Tepkilerde, "Eylem silahla değil, efendi gibi olur Demirtaş" sözleri öne çıktı.

HDP'li Demirtaş, 'PKK eylem yapıyor'

Mardin'de düzenlenen Arap Halkı Barışı toplantısında HDP'li Selahattin Demirtaş, konuşma yaptı. Demirtaş'ın konuşması Twitter'da @HDPgenelmerkezi hesabından da cümle cümle paylaşıldı. Demirtaş'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Üniformasına bakmadan, omuzlarımızda taşıdığımız cenazenin ağırlığını hissederek vicdanlarımızı dinlemek zorundayız. Gözyaşlarının rengi aynıdır. Cenazeleri ayıramayız. Dünyanın en ağır yükü tabuttur, bu yükü taşımak istemiyoruz artık.

En acil şey barış ihtiyacıdır. Derhal ellerin silahlardan çekilmesidir. Bu ülkede savaş yaptırmayacağız. Tarihi bir kırılmayla karşı karşıyayız. HDP herkesin birlikte yaşamasından yanadır. Bunun da yolu müzakereye dönmektir. 

Suriye; kimse hak ve özgürlük isteyemez, kimse gösteri yapamaz dediği için böyle oldu. Suriye gibi olmak istemiyoruz. Suriye gibi olma tehlikesiyle karşı karşıya mıyız, evet. Ama bunu önlemenin yolu tekçilik değil. 

Biz Türkiye partisiyiz diyenlere bakın, neleri Türkiye'yi temsil ediyor? 81 ilde örgütlenmek değildir Türkiye partisi olmak. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun kardeşlerinize sarılın. Bu fırtınada dağılmamanın yolu budur. Sizlerden ricam; bulunduğunuz her yerde, evinizde, iş yerinizde, nerede olursanız olun barışı örgütleyin. Kardeşlerinize sarılın.

Bizim açımızdan bedeli ne olursa olsun, HDP barış isteğinden vazgeçmeyecektir. Hükümet'in askeri operasyonlarına da, PKK'nin eylem politikasına da dur diyoruz. Her savaşın elbet barışı olacaktır. Ama bu ne kadar erken olursa, toplum o kadar az bedel ödemiş olur. Basit bir aile kavgasında bile konuşarak çözüm ararken, konuşmayı vatana ihanetle eşdeğer gören açıklamalar duyuyoruz. 

"Son leş kalana kadar" diyenler mi barış istiyor, üstündeki üniformaya bakmadan tüm evlatların acısını paylaşanlar mı? Biz sadece sevinçlerinizin vekili değiliz. Siz acı yaşarken biz çözümsüz kalamayız. Vekaletinize halel getirmeyeceğiz.

Haftaya değil, yarın değil, barışı hemen şimdi istiyoruz. "Ama"sız ve "ancak"sız silahların susmasını. Partilerin geleceğini aşan bir durumla karşı karşıyayız: Ülkenin ve toplumun geleceği. 

 

Yazar:
hdp selahattin demirtaş terör tepki eylem değil saldırı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.