Çorum'a 60 milyon TL'lik çöp yatırımı

AB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çorum Belediyesi'nin ortaklaşa yapacağı Katı Atık Tesisi ve Çöp Toplama İstasyonu, yaklaşık 60 milyon TL yatırımla gerçekleşecek.

Çorum'a 60 milyon TL'lik çöp yatırımı

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AB ve Çevre Bakanlığı temsilcilerinden de katılımcıların olduğu Katı Atık Tesisi ve Çöp Toplama İstasyonu ihalesinin tamamlandığını söyledi. Külcü, yapılacak yatırımın 60 milyon TL'yi bulacağını söyledi. 

ÇEVRE PROJELERİ ÖRNEK ALINIYOR
Projeyle ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, katı atık projesinin inşaat yapım ihalesinin yapıldığını ifade ederek, ihaleye 4 firmanın katıldığını söyledi. Şehirlerin en fazla üzerinde çalıştıkları konuların başında temizlik ve çevre geldiğini söyleyen Külcü, "Çevre yatırımlarımız arasında rüzgar enerji projesi, atık pil ve atık yağ toplama projesi, çöp bidonların kaldırılarak yerine çöp konteynırlarının konması ve önemli caddelerimizde çöplerin yer altına alınması gibi yatırımlar var. Çevre temizliği konusunda şehre kazandırdığımız yatırımlar diğer belediyeler tarafından örnek alınıyor" dedi. 

TEK PROJEYLE ÇOK İŞ
Çöplerin depolama ve rehabilite alanlarındaki metan gazını toplamak için gaz toplama sisteminin de kurulacağını ifade eden Belediye Başkan Külcü, "Burada kurulacak entegre tesislerle gaz üretimi sonrasıelektrik üretimine de geçeceğiz. Ayrıca tesiste evsel ve bahçe atıklarından gübre üretebilecek. Vahşi depolama bölgeleri haşerenin oluşma noktalarından biri olduğu için Katı Atık Projesi ile bununda önüne geçmiş olacağız. Düzenli depolama sistemi ile çöplerin üzeri kapatılacak ve haşere oluşumu böylece buralarda son bulacak. Depolama alanından sızan sular için arıtma tesisi yapılacak. Merkez ve ilçelerde yapılacak bu çalışma ile çevre, doğa ve yer altı suları korunmuş olacak" diye konuştu.

TESİSİ İLÇELERDE KULLANABİLECEK
Başkan Külcü, kurulacak tesisin Çorum Belediyeler Çevre Birliği'ne üye olan ilçe belediyeler ile birlikte kullanılacağını söyledi. AB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çorum Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılacak olan Katı Atık Tesisi ve çöp toplama istasyonlarının, ihale dosyası komisyon tarafından değerlendirildikten sonra
Avrupa Birliği delegasyonuna gönderilecek. Kabul edilmesiyle birlikte inşaat çalışmaları başlayacak. 

2017'DE TESİS HAZIR OLACAK
Ocak 2016 da inşaatın başlaması hedeflenirken, 2017 yılının sonunda tesisin faaliyete geçmesi planlanıyor. Katı Atık Projesi'nin maliyeti 55 milyon TL'yi bulacak. Projenin inşaatı devam ederken ayrıca 5 milyon TL’lik makine ve ekipman ihalesi de yapılacak. Böylece toplam yatırım bedeli 60 milyon TL’yi bulacak.

Yazar:
çorum belediyesi katı atık tesisi ve çöp toplama istasyonu Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü açıklamaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı